HALLELUJAH, I LOVE HER SO

Kompozycja:Ray Charles
Nagrana: 1960
Producent: Terry Henebery
Wydana: 20 listopada1995
Wytwórnia: Apple Records
Długość: 1:14


 George, Stuart i John.
Obsada: 
PAUL: śpiew, gitara  
JOHN:  gitara 
GEORGE: gitara
STUART SUTCLIFFE: gitara basoiwa

Dostępne na:
Anthology 1
Live! at the Star-Club in Hamburg, Germany; 1962
(wydany w kwietniu 1977).Dzisiaj na moim blogu bodajże pierwsza, oddzielnie omawiana, piosenka z dyskografii zespołu (tej 'szerokiej', z płytami wydanymi oficjalnie ale już po rozpadzie grupy), gdzie wśród muzyków jest Stuart Sutcliffe.
Przełomowa kompozycja Ray Charlesa, wydana w 1956 roku, jego debiutancki singiel, który od razu wylądował bardzo wysoko bo na 5 miejscu listy Billboardu w kategorii Rhytm & Bluesa. W 1959 roku amerykański artysta rockabilly Eddie Cochran  wydał ją na singlu i w jego wykonaniu piosenka zyskała spora popularność w Wielkiej Brytanii, dochodząc do 22 miejsca list przebojów. Tą wersję usłyszeli młodzi Beatlesi, dzięki Paulowi, który kupił singla Eddiego. 
Eddiego wszyscy w zespole polubili od czasu ujrzenia go w filmie 'The Girl Can't Help It', ich ulubionego w tym czasie. Muzyk wykonuje na ekranie 'Twenty Flight Rock', utwór, którego Paul nauczy się i zagra Johnowi na ich pierwszym spotkaniu. Pamiętamy słowa Johna z tego spotkania. 
JOHN (Antologia) : Byłem pod wrażeniem Paula grającego "Twenty Flight Rock".  
 Przypomnę krótko, że Cochran (na zdjęciu) zginął tragicznie 16 kwietnia 1962 roku, w czasie swej trasy po Anglii, jadąc taksówką z Gene'm Vincentem. Taksówka ich wioząca ich oraz Sharon Sheeley, kompozytorkę ze Stanów, wypadła z drogi koło Bath w Anglii. W  wypadku wszyscy odnieśli ciężkie obrażenia, ale tylko Eddie zmarł następnego dnia. Jego śmierć przypomniała wcześniejszą Buddy Holly'ego i przywróciła na Wyspach popularność wykonawców rockabilly. W 1963 roku Heinz nagrał piosenkę 'Just like Eddie' poświęconą pamięci Eddiego Cochrana.
Na początku 1960 roku nagrali ją w domu Paula McCartney'a przy  20 Forthlin Road (Liverpool). Znanych jest około 16 utworów zarejestrowanych przez młodych muzyków w mieszkaniu Paula (prócz szeregu instrumentalnych prób i improwizacji). Trzy z nich zostały wydane na 1-szej płytce kolekcji 'Anthology': omawiana 'Hallelujah, I Love Her So', 'You'll Be Mine' oraz 'Cayenne'. Wersja młodych Beatlesów jest bez perkusji, nagrano ją tylko w czterech, na gitarze basowej możemy usłyszeć 'zaginionego Beatlesa' (lost Beatle), Stu Sutcliffe'a.
 


GEORGE: [Eddie Cochran] był bardzo dobrym gitarzystą i ten fakt pamiętam najlepiej. Byłem bardzo pod wrażeniem  nie tyle jego własnych piosenek ale wykonywanych przez niego coverów jak utwór Ray Charlesa 'Hallelujah, i Love Her So'
Piosenka pozostała przez jakiś czas w repertuarze zespołu w czasie ich występów w Hamburgu. 31 grudnia 1962 roku nagrano ją w czasie rejestrowanego koncertu w Star-Clubie (znaleźć ją można na podwójnym bootlegu. Wkrótce zespół porzucił ją i nie została już nigdy powtórnie nagrana. Na dwupłytowym albumie: "Live! at the Star-Club in Hamburg, Germany; 1962" w omawianym utworze główny wokal należy od Horsta Faschera, właściciela Star-Clubu), zespół gra w swoim najsłynniejszym składzie a więc z Ringioem na perkusji. 
 Na fotce od lewej: Paul McCartney, Pete Best, Horst Fascher, John Lennon i George Harrison.


The Beatles - "Be Bop A Lula" (wokal: Fred Fascher - kelner w klubie) oraz "Hallelujaj, I Love Her So" (wokal: Horst Fascher - właściciel klubu Star - Club): z albumu: Live! at the Star-Club in Hamburg, Germany; 1962

_______________________________________________________


Hallelujah, I Love Her So
Wersja: Ray Charles
Wersja: Eddie Cochran 


Let me tell you 'bout a girl I know
She's my baby and I love her so
Every morning when the sun comes up
She brings me coffee in my favourite cup
Then I know, yes I know
Hallelujah, I just love her so

When I call her on the telephone
'Hear me, baby, I'm all alone'
Before I'm counting from one to four
She'll be knocking on the door

In the evening when the sun goes down
And there ain't nobody else around
She kisses me and then she holds me tight
Says, 'Baby, everything's alright'
That's why I know, yes I know
Hallelujah, I just love her so
Hallelujah, I just love her so
Hallelujah, I just love that chick so

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

1 komentarz:

  1. No, no, jeśli tutaj na blogu będą WSZYSTKIE piosenki The Beatles to po prostu brak mi słów. Nie wiem na ile jest ten blog popularny, aż nie chce mi się myśleć o tym, że mogłem go przez przypadek nie poznać. Gratki. K

    OdpowiedzUsuń