CAYENNE

Kompozycja: P.McCartney
Nagrana: wiosna, wczesne lato 1960
Wydana: 21  listopada 1995
Wytwórnia: Apple Records
Długość: 1:14 - 2:30


 
Obsada: 
PAUL gitara
GEORGE: gitara
JOHN: gitara 
STUART SUTCLIFFE:  gitara basowa

Dostępne na: 
Anthology 1


Jedna z najwcześniejszych kompozycji zespołu  The Beatles,  (wtedy pisanego przez krótki okres The Silver Beatals, następnie The Beatals - wcześniej wiele innych nazw jak choćby Johnny And The Moondogs - czytaj więcej w HISTORII), instrumentalny utwór skomponowany przez Paula i nagrany przez czwórkę muzyków w domu rodzinnym Paula przy 20 Forthin Road w 1960 roku. W utworze jesteśmy w stanie rozpoznać styl niezwykle wtedy popularnego na Wyspach zespołu The Shadows (na zdjęciu z prawej), wydającego własne płyty jak również odnoszącego sukcesy jako zespół towarzyszący Cliffowi Richardowi (artyści występowali pod szyldem: Cliff Richard and The Shadows). McCartney w tym czasie stał się szczęśliwym posiadaczem lepszej gitary, już elektrycznej, używanego modelu Rosetti Solid 7.
"Cayenne" zostało  wydane na składance 'Anthology', na pierwszej części kompletu 1-3. Z tej samej sesji nagraniowej w mieszkaniu Paula na wspomnianym wydawnictwie znajdziemy jeszcze dwie piosenki: "Hallelujah, I Love Her So"  oraz "You'll Be Mine". Na oficjalnym wydawnictwie The Beatles utwór trwa 1:14, wersja dostępna na bootlegach dwa razy dłużej. Na marginesie, na niektórych bootlegach ukazywał się utwór "Cayenne" pod błędnym tytułem "Thinking Of Linking”. Sesja nagraniowa młodych muzyków miała się odbyć w łazience (lekki pogłos).

 Źródła wskazują na kwiecień 1960, precyzyjniej jednak będzie wskazanie daty na wiosnę lub wczesne lato tego roku. Paul przypominał sobie, że nagranie to mogło odbyć się w czasie świąt wielkanocnych 60 roku oraz, że jego młodszy brat Michael w czasie tej 'łazienkowej' sesji przygrywał na jakimś instrumencie perkusyjnym. George Harrison podobno jest obecny tylko na tej krótszej wersji, obecnej na 'Anthology 1" ale uważam, że George gra w obu wersjach utworu. Wersja bootlegowa pochodzi z płyty niemieckiego muzyka i fana The Beatles, Franka Dostala, który w późnych latach 70-tych otrzymał od Astrid Kirchherr, niemieckiej narzeczonej Stu taśmy z nagraniami Beatlesów z czasów Hamburga. Z czasem utwór pojawiał (i pojawia się) na wielu innych mniej lub bardziej profesjonalnych wydawnictwach pirackich.

To także kolejna pozycja na 'Antologii" gdzie na gitarze basowej gra Stuart. Wymienione wcześniej dwa utwory plus omawiany to jedyne nagrania The Beatles ze Stu w składzie wydane oficjalnie. Przypomnę, że Stuart zmarł w 1962 roku i nie doczekał się wielkiej kariery swoich przyjaciół. 


George, Stuart oraz John, słynne zdjęcie z czasów Hamburga, autorstwa Astrid.

Kompozycja solowa Paula i tak jest podpisana. Umowa jaka miała być zawarta między nim a Johnem na wspólne podpisywanie się pod wszystkimi wspólnymi czy solowymi kompozycjami jak widać jeszcze nie obowiązywała.

                                                           Pełna wersja "Cayenne".


 _______________________________________________________


The Beatles - "Cayenne"


Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

2 komentarze:

  1. Kolejny dobry wpis o najważniejszym zespole w historii!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, nie traktuję tego jako wpisy ale po prostu stworzenie strony (portalu itd) z kompletem - na ile się to da - wiedzy dla nie tylko fanów zespołu, stąd górne takie a nie inne menu. Pozdr

    OdpowiedzUsuń