YOU KNOW WHAT TO DO


Kompozycja: G.Harrison
Nagrana: 3 czerwca 1964
Producent: George Martin
Inżynier: Norman Smith
Wydana: 21  listopada 1995
Wytwórnia: Apple Records
Długość: 1:14Obsada: 
GEORGE: wokal, gitara rytmiczna 
JOHN: tamburyna   
PAULgitara  basowa


Dostępne na: 
Anthology 1

Druga kompozycja George'a (pierwszą jak wiemy była 'Don't Bother Me', oraz wspólna z Johnem 'Cry For A Shadow'). Piosenka nagrana jako wersja demo (w tym czasie trwały sesje do pierwszego filmu "A Hard Day's Night") w dniu 3 czerwca 1964, bez udziału Ringa (zapalenie migdałków, co zaowocowało jego brakiem w pierwszej części I-go Światowego Tour, zastępował go Jimmy Nicol).  Już następnego dnia zespół udał się do Danii. Zespół z samego rana nagrał trzy dema tej piosenki, następnie nagrywał piosenki "It's For You" (kompozycję Paula dedykowaną Cilli Black - na wyraźne życzenie Briana Epsteina) oraz "No Reply", wspólną kompozycję obu liderów zespołu, która to znajdzie się na następnym albumie zespołu (po filmowym) tj. "Beatles For Sale". 

Prawami własności nową piosenkę Harrisona objęła firma Jaep Music (własność Dicka Jamesa i Briana Epsteina), z którą gitarzysta Beatlesów podpisał dopiero co kontrakt (dokładnie 2-go czerwca 1964). Firmy Epsteina powstawały wtedy jak grzyby po deszczu.

 Na tym w zasadzie zakończył się żywot utworu "You Know What To Do" i pewnie gdyby nie 'Anthology' nigdy byśmy jej nie poznali. Odkryty w 1991, gdy zorientowano się o sesji tego dnia, następnie już całość taśm z tego dnia w 1993. W 1995 świat poznał 3 boxy 'Anthology': 1,2 i 3. Pytany o swój utwór sam George powiedział, że zupełnie nie pamiętał jego powstania ani niczego związanego z jego nagrywaniem.

Małe zainteresowanie zespołu jego kompozycją pewnie zdecydowało o tym, że następne kompozycje George przedstawił dopiero przy okazji nagrywania albumu "Help!" Jest także całkiem prawdopodobne, że utwór nagrywany był w 'złej porze'. Muzycy byli już myślami gdzie indziej. John wiedział, że pozna swoich krewnych na Antypodach. Gdyby 4,5 czerwca czy później miały miejsce kolejne sesje nagraniowe to być może, że wrócono by do kompozycji kolegi. Zespół pojechał w trasę, świat miał niebawem poznać ich pierwszy film. Były ważniejsze sprawy. George Martin po latach wspominał, że choć być może Harrison był niedoceniany w zespole, to w 1964 nikomu nie podobały się jego kompozycje.
   Szkoda, moim zdaniem utwór bardzo fajny, dodać do tego chórki Johna i Paula, porządną perkusję, może malutkie solo gitarowe. O ile w przypadku solowych nagrań ex-Beatlesów przyznam się, że różnie je odbieram. 'Wiesz co robić' jest taki cudownym utworem wczesnych Beatlesów, głos George'a jest'tym' głosem z tamtej epoki. Szczerze wierzę, że rozpoznawalne chórki, barwa głosów Johna i Paula uratowałyby piosenkę, choć z pewnością nie byłby to klasyk ale spokojnie mógłby się znaleźć na np 'Beatles For Sale'. W każdym razie wolę ten utwór niż koszmarne 'Everybody's Trying To Be My Baby', którą tak bardzo polubił George i reszta.


 _______________________________________________________

The Beatles - You Know What To Do
When I see you
I just don't know what to say
I like to be with you
Every hour of the day
So if you want me
Just like I need you
You know what to do

I watched you walking by
And you looked alone
I hope that you won't mind
If I walk you back home
And if you want me
Just like I need you
You know what to do

Just call on me
When you're lonely
I'll keep my love
For you only
I'll call on you
If I'm lonely too

Understand I'll stay
With you every day
Make you love me more
In every way
So if you want me
Just like I want you
You know what to do

Just call on me
When you're lonely
I'll keep my love
For you only
I'll call on you
If I'm lonely too

Understand I'll stay
With you every day
Make you love me more
In every way
So if you want me
Just like I need you
You know what to doMuzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz