Nowe fotografie The Beatles (H. Goodwin)

Po niedawnym ukazaniu się zupełnie nieznanych fotografii zespołu The Beatles na portalu Norweskiego Cyfrowego Muzeum Internetowego (czyt: tutaj), świat "ludu Beatles" - pozwolę sobie użyć tutaj nazwy, tak często używanej w ostatnio publikowanym tutaj na blogu wywiadzie Fab4 dla Playboy'a -  dostał kolejny prezent. Nieznane fotografie zmarłego niedawno Harry'ego Goodwina (w wieku 89).
Goodwin w latach 60-70 tych był nadwornym fotografem brytyjskiego programu Top Of The Pops.  Był oczywiście nie tylko renomowanym fotografem gwiazd muzyki, o czym w dalszej części tekstu.
Po śmierci Goodwina, tysiące fotografii (w tym właśnie The Beatles, ale także wielu innych gwiazd wspomnianego programu, a więc tylko tych najlepszych i wtedy na topie) trafia na aukcje, z których dochód, zgodnie z jego wolą, trafi w całości dla Centrum Medycznego Christie w Manchestrze.  Wśród zbiorów fotografa są także fotografie gwiazd sportu, w tym młodego Davida Beckhama, dzisiejszej ikony, wtedy gracza Manchesteru United, boksera Muhameda Ali i wielu wielu innych. 

Dlaczego spadkobiercą staje się akurat Christie? Harry Goodwin (po prawej jego autoportret) spędził prawie całe życie w swoim ukochanym Manchesterze, stąd jego wola wyrażona w testamencie nikogo nie zdziwiła. Dom aukcyjny Ewbank w Surrey zrezygnował w całości z jakichkolwiek własnych prowizji w nadchodzących aukcjach. Środki otrzymane posłużą przede wszystkim do badań na lekarstwem zwalczającym raka ale przede wszystkim na bieżącą opiekę nad pacjentami Christie.
Zamieszczam kilka zdjęć z tej kolekcji, w tym nieznane zdjęcie Fab4. Goodwin fotografował po raz pierwszy The Beatles w 1963, w manchesterskim Apollo. Od tego czasu jego znajomość z czwórką muzyków można nazwać bliską. 
Większość fotografii (wraz z cenami otwarcia), jakie będzie można kupić na aukcji 30 października br. możecie zobaczyć pod adresem tutaj. O ile zdjęcia Beatlesów (razem jak i solo są cudowne), na mnie spore wrażenie robi prezentowane na samym dole, na którym fotograf jest z dwoma Bee Gee'sami, Barry i Robinem. Nie wiem dokładnie, z którego roku pochodzi, ale Robin na nim wygląda już na bardzo chorego. Przypomnę, drugi z bliźniaków w Bee Gees, zmarł w 2012, Maurice w 2003.


_____________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


2 komentarze:

  1. Zajebisty blog. Magda

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszedłem na podaną stronę. Ceny startowe niespecjalnie wysokie , 50-200 funtów. Karol

    OdpowiedzUsuń