RINGO: 'A Dose Of Rock And Roll' / 'Rotogravure'
 
Singiel, 1976
Strona B: 'Crying' 
Album: 'Ringo's Rotogravure'
Wydany: 20 września 1976 (USA), 15 października 1976 (UK)
Kompozycja: Carl Grossman
Producent: Arif Mardin
Wytwórnia : Apple
Długość: 3:24


Dla mnie jeden z najpogodniejszych singli Ringo, pochodzący z jego piątego albumu, pierwszego po zerwaniu przez niego kontraktu z EMI, nagranego dla Polydoru a dystrybuowanego w Ameryce przez Atlantic Records. Ta ostatnia wytwórnia skłoniła Starkey'a do współpracy z Arifem Mardinem (na zdjęciu), Amerykaninem tureckiego pochodzenia, bardzo zdolnym producentem, mającym już na swoim koncie wielki sukces z braćmi Gibb i produkcją ich przebojowego albumu rok wcześniej w 1975, 'Main Course'. Przy okazji wspomnę, że właśnie na tym albumie Bee Gees zaprezentowali swój nowy dyskotekowy styl (śpiew Barry'ego falsetem, utwory 'Nights On Broadway', 'Fanny -  Be Tender With My Love' czy 'Jive Talkin').

'A Dose Of Rock And Roll' nie jest kompozycją perkusisty Beatlesów, ale Carla Grossmana (czasem pisane przez 'sz': Groszman), raczej nieznanego muzyka, jeśli już to właśnie dzięki tej piosence, rozsławionej - i to też nienachalnie- właśnie przez ex-Beatlesa W zasadzie cała dyskografia najsympatyczniejszego zdaniem fanów z Wielkiej Czwórki składa się z podobnych do siebie, prostych, miłych dla ucha i przede wszystkim nieskomplikowanych, radosnych piosenek. Ta dla mnie jednak zdecydowanie jest esencją samego Artysty, choć on nie jest jej autorem. 'Jeśli twoi rodzice nie czują się zbyt dobrze, zaaplikuj im porcję rock and rolla'. Brzmi świetnie prawda? Podczas nagrywania utworu w studiu byli John i Yoko Ono. Jedne źródła wskazują, że Lennon zagrał na singlowym przeboju Ringa, na pewno w każdym razie zagrał na innym, o czym niżej.

Album: 'Rotogravure
Wydany:  17 września (UK), 27 września 1976 (USA)
Nagrywany: kwiecień - lipiec 1976
Studio: Cherokee Studios, Los Angeles, CA and Atlantic Studios, New York
Producent: Arif Mardin
Wytwórnia: Polydor (UK), Atlantic (USA)
Długość: 34:23
 
Zawartość: 
"A Dose of Rock 'n' Roll"
    "Hey! Baby"
    "Pure Gold"
    "Cryin'"
    "You Don't Know Me at All"
    "Cookin' (In the Kitchen of Love)"
    "I'll Still Love You"    
    "This Be Called a Song"      
    "Las Brisas"
    "Lady Gaye"
    "Spooky Weirdness"

    
18 czerwca 1976, Ringo dołącza do Paula na scenie pod koniec koncertu w Los Angeles
 (trasa Wings Over America)

With A Little Help From My Friends - Z niewielką pomocą moich przyjaciół. Tym razem - jak dotychczas - te hasło znowu zadziałało. Album 'Rotogravure' (tytuł zaczerpnięty z filmu 'Easter Parade' - Wielkanocna Parada -  z 1948 roku z Fredem Astaire i Judy Garland w rolach głównych) uświetnili wszyscy Beatlesi, John Lennon po raz ostatni na krążku kolegi. Paul znalazł czas w trakcie swojej trasy z Wings po Ameryce i napisał dla przyjaciela utwór 'Pure Gold', w którym razem z Lindą zaśpiewali w chórkach. John przebywający na dobrowolnej banicji we własnym gospodarstwie rodzinnym podarował wiele mówiący o jego sytuacji utwór 'Cookin' (In The Kitchen of Love'). Zagrał w nim także na fortepianie. A George  ? Dla mnie chyba najlepsza z prezentów od kumpli z ex-zespołu. Utwór 'I'll Still Love', napisany przez Harrisona jeszcze w 1970 roku. Na albumie Ringo śpiewa także kompozycję Erica Claptona 'This Be Called A Sing'. Prócz wymienionych muzyków (George ograniczył swój udział na albumie przyjaciela tylko do oddania mu - lub udzielenia tylko zgody na jej wykorzystanie -  piosenki, gdyż w tym samym czasie był zajęty swoim projektem muzycznym, albumem 'Thirty Three & 1/3', wydanym pod koniec 1976 roku) na albumie zagrali i zaśpiewali: spora już gwiazda, niebawem mega, Peter Frampton (między innymi na gitarze w 'A Dose Of Rock And Roll'), Dr. John, znany amerykański muzyk (na klawiszach w 'A Dose Of Rock And Roll'), Harry Nilsson oraz Melissa Manchester (amerykańska wokalistka) zaśpiewali w chórkach.  Warto dodać, że wykonanie utworu George'a 'I'll Still Love' bardzo się nie spodobało jego twórcy do tego stopnia, że chciał wystąpić na drogę prawną przeciwko przyjacielowi. Czyżby Ringo nagrał jednak piosenkę bez zgody Harrisona i przez tak nieciekawe zdaniem gitarzysty Fab 4 'spalił' mu ją ? Spór szybko zażegnano. Nic nie mogło zepsuć przyjaźni obu panów i bardzo prawdopodobne, że spór wynikł w wyniku sugestii prawników George'a.
Na płycie co ciekawe jest także piosenka 'Las Brisas', wspólna kompozycja Ringa oraz jego ówczesnej przyjaciółki, fotograf Nancy Andrews (oboje na zdjęciu). Piosenka powstała podczas pobytu pary w Meksyku i wzięli w niej udział lokalni muzycy, Mariachi Band. Ringo prócz śpiewu gra w nim na marakasach. Nancy tak bardzo spodobała się McCartney'owi, że utwór 'Pure Gold' (Czyste złoto) jest właśnie o niej.  Nancy nie zawładnęła na długo sercem Ringa, ten czekał na miłość życia, którą okaże się za kilka lat Barbara Bach.
  Ani singiel 'A Dose Of Rock And Roll', ani album 'Rotogravure' specjalnie nie zdobyli list przebojów. O ile zauważono wydawnictwa Ringa w niektórych krajach europejskich czy w Japonii (w top 50), w najważniejszych krajach dla muzycznego showbiznesu czyli Ameryce i Wielkiej Brytanii Ringo nie sprzedał się (singiel tylko numer 26, album #28 w USA). Co z pewnością nie popsuło mu humoru.Ringo z wielkim fanem Beatlesów, Freddie Mercurym.
All Right

Y'r feelin' down
Y'r feelin' blue
Y' do know that y' care but y'dunno what to do

If your mamma don't feel good
Or your daddy don't feel good
Take a dose of rock 'n' roll
And wash it down with cool clear soul, aha

Y' better get y'r ripple soles out
Ease out all your mean controls
Take a dose of rock 'n' roll
And wash it down with cool clear soul, aha

Turn on your radio
Start dancin' to the moon
The old heart radio is gonna
Get y', get y', get y', in the mood

Y' better get y'r ripple soles out
Ease out all your mean controls
Take a dose of rock 'n' roll
And wash it down with cool clear soul, aha

Turn on your radio
Start dancin' to the moon
The old heart radio is gonna
Get y', get y', get y', in the mood

If your mamma don't feel good
Or your daddy don't feel good
Take a dose of rock 'n' roll
And wash it down with cool clear soul, aha

Take a dose of rock 'n' roll
Take a dose of rock 'n' roll
Take a dose of rock 'n' roll
Wash it down with cool clear soul, aha

Hey, hey, baby
(Dose of rock 'n' roll)
Why don't you take some rock 'n' roll?
(Take some rock 'n' roll)
Just take some rock 'n' roll
(Take some rock 'n' roll)

Oh, oh, take some
(Take some rock 'n' roll)
Oh, I'm gonna take it
(Take some rock 'n' roll)

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz