LUCILLENagrana: 3,7 września 1963
Kompozycja:
Albert Collins, Little Richard (Richard Wayne Penniman)
Wydana:
21 listopada 1995, 11 listopada 2013
Producent:
Bernie Andrews, (Terry Henebery)
Długość: 2:21


Obsada:   
PAUL: chórki,gitara basowa Hofner 500/1
JOHN: gitara rytmiczna Rickenbacker 325
GEORGE: gitara solowa Gretsch Duo_jet
RINGO: perkusja Ludwig Oyster Black Pearl


12 października 1962The Beatles z  Little Richard, Tower Ballroom, New Brighton,


 
Dostępne na:  

Live At The BBC
On Air - Live At The BBC Volume 2"Lucille" Little Richard napisał już w 1955 roku. Piosenka początkowo miała tytuł "Directly From My Heart to You". Artysta był wtedy członkiem zespołu Johnny'ego Otisa. Piosenkarz wydał ją pod tym tytułem na stronie B singla, ale po napisaniu nowego tekstu, nagraniu jej na nowo w 1957, Richard miał swój wielki przebój.  Nie wiadomo kim była tytułowa Lucille. Richard w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone powiedział, że nie wie co zainspirowało go do napisania takiej piosenki, możliwe że rytm. 
W 1999 roku Richard uzupełniał: "Rytmy, które słyszysz w moich piosenkach, jak np. w "Lucille" wziąłem z pociągu - da,da, da, -  wprost z rytmu kół na szynach". Piosenka do dzisiaj to absolutny klasyk rock and rolla, nagrywana przez niezliczoną ilość wykonawców, nawet tak egzotycznych dla takiej piosenki jak Doors, Queen, Deep Purple, AC/DC, Dolly Parton, Mud czy nawet także jak Mud glmrockowy Sweet.
Ponadto np. The Hollies, Animals, Everly Brothers i wielu innych. Śpiewali ją także w 1974 w czasie wspólnej sesji John Lennon i Paul McCartney (niżej). Ten ostatni nagrał ją na swoim solowym albumie "CHOBA B CCCP", wydanym tylko w Związku Radzieckim, będącym takim odpowiednikiem albumu Johna Lennona pt "Rock And Roll". Oba wydawnictwa zawierają klasyki muzyki rock and rollowej w wykonaniu dawnych liderów Fab Four. 

Spotkanie Johna i Paula miało miejsce w Los Angeles, w czasie produkowania przez Johna albumu swego przyjaciela, Harry'ego Nilssona pt 'Pussycats'. W sesji prócz obu Beatlesów brali udział: Stevie Wonder, Jessie Ed Davis i Bobby Keys. Nagranie to ujrzało światło dzienne na bootlegu pt 'A Toot And A Snort In' w 1992. Szkoda, że nie ma wersji video... Przebój Richarda "Lucille" była także żelaznym punktem repertuaru scenicznego młodych Beatlesów od wczesnych lat 60-tych. Paul komponując po latach "I'm Down" stwierdził, ze chciał napisać piosenkę rytmiczną, energetyczną, w stylu przebojów czarnoskórego mistrza jak 'Lucille' czy 'Tutti Frutti'.PAUL: W zespole  była taka zasada, że piosenki Little Richarda należały do mnie, po prostu ja śpiewałem w nich główny wokal, John gustował w Chucku Berry'm natomiast George w Carlu Perkinsie. 
Potrafiłem naśladować głos Richarda, który jest bardzo wrzaskliwy, z chrypką, wychodzący jakby spoza ciała. Żeby móc tak zaśpiewać musisz wyjść wyżej poza swoją delikatność. Trzeba jakby wyjść poza samego siebie. To bardzo ciekawa sztuczka, gdy ją wiesz jak zrobić, robi się całkiem interesująco. Wielu ludzi było fanami Little Richarda więc śpiewałem jego kawałki.

Beatlesi dla BBC nagrywali "Lucille"  dwa razy, oba w 1963 roku. Pierwszy raz w Aeolian Hall (Londyn), 3 września na potrzeby programu 'Pop Go The Beatles' - edycja nr 14, wyemitowana 17 września 1963. Drugi raz w Playhouse Theatre (Londyn) oraz 7 września dla programu  'Saturday Club's  (5 rocznica programu) - emisja 5 października 1963. Tą drugą wersję możemy usłyszeć na składance "Live At The BBC". Uważni czytelnicy mego bloku pewnie zauważyli, że wśród piosenek, które Beatlesi śpiewali w czasie jamów sesji "Get Back/Let It Be" w 1969 roku znalazła się także kompozycja Richarda i Collinsa.Paul McCartney - "Lucille" 


Beatlesi spotkali po raz pierwszy na żywo swego wciąż idola podczas jego trasy po Wielkiej Brytanii (po Europie) w 1962. Pierwszy raz miało to miejsce 12 października 1962 w New Brighton. The Beatles ponowanie (po New Brighton) zagrali z Richardem ok. dwóch tygodni później, 28 października w Empire Theatre w rodzimym Liverpoolu. Występowali także w tym samym czasie na scenie Star-Clubu w Hamburgu w listopadzie 1962 (czwarty niemiecki - "hamburski") tour zespołu. Byli z czarnoskórym, bardzo ekscentrycznym gwiazdorem już dobrymi znajomymi. 
JOHN LENNON [1975]: Obserwowaliśmy koncert Little Richarda w Hamburgu z tyłu sceny, za kulisami. Zdaje się nawet usiedliśmy potem i porozmawialiśmy chwilę. Cytował nam fragmenty Biblii, robił to na scenie, także w czasie naszej rozmowy. Do Hamburga ściągnął go Brian Epstein. Wciąż go kocham i uważam za jednego z największych.
Na zdjęciu wyżej to już Amerykanin szczyci się faktem, że miał przyjemność poznać słynnych Anglików osobiście.Lucille, you won't do your sister's will?
Oh, Lucille, you won't do your sister's will?
You ran off and married, but I love you still
Lucille, please, come back where you belong
Lucille, please, come back where you belong
I been good to you, baby, please, don't leave me alone
I woke up this morning, Lucille was not in sight
I asked my friends about her but all their lips were tight
Lucille, please, come back where you belong
I been good to you, baby, please, don't leave me alone, whoa
I woke up this morning, Lucille was not in sight
I asked my friends about her but all their lips were tight
Lucille, please, come back where you belong
I been good to you, baby, please, don't leave me alone


Dibbs Mather z BBC w czasie wywiadu z 'chłopcami'.W latach 1962-1968 wywiady z Beatlesami z ramienia BBC przeprowadzał w zasadzie tylko Mather. Zbiór tych wywiadów ukazał się na wydawnictwie "Unsurpassed Broadcast"


__________________________________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz