LUTY 1974


Luty - jak już wczniej ustalił z Cynthią John podejmuje się ostatnio bardzo nadwyrężanej roli ojca i zaprasza swego małego synka do Stanów  na upragnione wakacje. Część lutego spędzają obaj w Miami na Florydzie, odwiedzając miedzy innymi Disneyworld. Oczywiście Lennonowi towarzyszy cały czas May Pang, która bardzo szybko znajduje wspólny język z małym Julianem.


  Inny natomiast ex-Beatles wyjeżdża do Azji. George spędza luty w Indiach, gdzie spotyka między innymi Raviego Shankara czy jego starszego o 20 lat brata Udara Shankara (wielką osobistość z Indii, znanego hinduskiego tancerza i choreografa - na zdjęciu niżej w Kalkucie luty 1974). W swojej książce "Dream Weaver: Muzyka, Medytacje i moja przyjaźń z George'm Harrisonem" wieloletni współpracownik i jak widać z tytułu przyjaciel Beatlesa, Gary Wright wspomina tą wizytę:  "Zostaliśmy przywitani przez wysokiego, szczupłego, około 60-cio letniego mężczyznę o królewskim wyglądzie, bardzo podobnego do Raviego. To był oczywiście Uday, witający nas serdecznie w swoim nad wyraz skromnym mieszkaniu. 
Tego co zdarzyło się potem zupełnie się nie spodziewałem. George Harrison padł przed Udayem na twarz i starł mu pył z jego stóp. Byłem emocjonalnie przytłoczony tym gestem George, pełnym dla brata Raviego szacunku i pokory. Miałem łzy w oczach. Byłem szczęśliwy, że mogłem być świadkiem tego spotkania. Po raz pierwszy dostrzegłem tą stronę osobowości George'a, tą bardzo zbliżoną nieomal do małego dziecka. Pokora jest oznaką wielkości, w tej chwili dokładnie o tym wiedziałem".6 lutego - Brian Matthew: Ringo, a co z interesami? Jesteś przecież obecnie szefem Apple, nieprawdaż?
Ringo: Nie, nie... nie jestem obecnie nawet szefem samego siebie!
Ringo rejestruje tego dnia w BBC Broadcasting House (przy Portland Place w Londynie) swój występ w programie Briana Mathhew sieci BBC One : Mt Top Twelve, emitowanym w niedzielę 7 kwietnia. Ringo zapytany o swój album wszech-czasów wymienia między innymi takie utwory: Claptonowskie Cream - "Strange Brew", "You Are The Sunshine" - Steviego Wondera, "Heartbreak Hotel" Elvisa Presley'a, "Something  Else" - Eddiego Cochrana" oraz "Everything I Do Has To Be Funkin" Leo Doresy'a. Przypuszczalnie po latach Ringo ponownie wybrałby do takiego zestawienia tylko Elvisa.
  W trakcie programu Brian Matthew puszcza z taśmy rozmowę nagraną w 1966 roku z romową Ringo, po usłyszeniu której perkusista - wciąż istniejących przecież - The Beatles przyznaje: Nie chcę, by Beatlesi ponownie się schodzili.

15 lutego - w Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel Wings z "Jet" / "Let Me Roll It" .  Slogan reklamujący singiel brzmiał: "W związku z kryzysem energetycznym, brakiem materiałów do produkcji płyt winylowych i niedoborem czasu antenowego w stacjach radiowych wysłaliśmy jednego z prezesów naszej firmy do Strawberry Studios w Stockoport, aby poprosił Paula McCarney'a i zespół Wings o przygotowanie specjalnej, skróconej o minutę wersji nowego singla 'Jet' ( z albumu 'Band On The Run'). Ich odpowiedzią były słowa: 'Z przyjemnością byśmy go obcięli, ale nie wiemy jak'. Teraz całkowicie się z nimi zgadzamy".
 
16 lutego - w przemyśle płytowym dochodzi do prawdziwego chaosu, kiedy Melody Maker na pierwszej  stronie publikuje  artykuł pt. 'Beatlesi znowu razem'. Czytamy w nim: Beatlesi znowu razem! Informacja ta obiegła w zeszłym tygodniu cały amerykański świat muzyczny, dodając ognia do spekulacji, które od kilku tygodni huczą po całym Londynie. Według dobrze poinformowanych źródeł w Nowym Jorku czwórka artystów przygotowuje wspólne oświadczenie o planowanym nowym albumie Beatlesów, które ma być już ogłoszone w ciągu kilku najbliższych dni. Melody Maker rozumie , że cała czwórka ex-Beatlesów była w Nowym Jorku na wspólnych rozmowach. Rzeczywiście Ringo Starr najprawdopodobniej przebywa cały czas w Stanach. Nowojorskie doniesienia sugerują, że za decyzją  o reaktywacji grupy leżą powody finansowe, bowiem od początku bitwy prawniczej, która wywiązała się po rozłamie, zarówno tantiemy autorskie Lennona jak i McCartney'a zostały zamrożone. Jedynie Harrison i Starr czerpali w ostatnich latach korzyści ze swoich praw".
  Co interesujące, w jasnym świetle tych stwierdzeń, rzecznicy prasowi zarówno Apple jak i poszczególnych Beatlesów nie próbują ani zaprzeczać, ani potwierdzać tych informacji.

17 lutego - Gazeta New York Sunday News publikuje wywiad z Yoko przeprowadzony przez Mary Heinholz. Yoko starannie unika w nim tematu ewentualnego zejścia się z Johnem, kierując rozmowę na temat jej aktualnej kariery.

18 lutego - amerykańska premiera singla Wings z  "Jet" / "Let Me Roll It", także singla Ringa 'Oh My MY' / 'Step Lightly'. . W związku z urodzinami Yoko, John i May Pang odwiedzają na chwilę budynek Dakota, pomagając w przeprowadzeniu uroczystości. Yoko wspominała tą jak i inne wizyty Johna w Nowym Jorku, że w tym czasie był "zbyt dumny", żeby zapytać, czy mógłby zostać. John, zapominając o swoim życzeniu, aby Yoko pozostawała aktywna seksualnie, żeby oboje mogli dzielić się winą oraz żeby zmniejszyć ryzyko jej zachorowania na raka, stał się jeszcze bardziej zaborczy niż dotąd. Przykład? Pewnego razu, kiedy Yoko była w Filadelfii, wrócił do apartamentu i zobaczył tam nową wazę. Przekonany, że jest to prezent od innego mężczyzny, rozbił ją ka kawałki, po czym znowu zniknął. Po powrocie do domu Yoko od razu zmieniła wszystkie zamki.
Disneyland, Julian i wujek Mal.

20 lutego - John i May odlatują do Los Angeles. Po przyjeździe na miejsce spotykają się z byłym roadie zespołu, ich pomocnikim, ochroniarzem, z czasem przyjacielem -  Malem Evansem. Przed Malem jeszcze niespełna dwa lata życia. Ale ma dopiero 29 lat i zadowolony mieszka na stałe już w Ameryce. Cóż, przed Johnem jeszcze tylko sześć lat życia.  John bardzo cię cieszy ze spotkania, Mal pomaga mu 'niańczyć Juliana'. 
Niebawem większy post na moim blogu o tym przesympatycznym "kolejnym Beatlesie", jak czasem nazywano Evansa.

Ringo, Nilsson i Mike Dolenz z The Monkees

23 lutego - Ringo baluje! Widziany jest w towarzystwie między innymi Harry'ego Nilssona w Macon, stanie Georgia. Plotki nadal krążące w światku muzycznym mówią, że niebawem dołączą tam do niego wszyscy pozostali trzej Beatlesi (do studia Capricorn), by nagrać kolejny album.

25 lutego - w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego w Londynie sędzia Megarry akceptuje schemat, dzięki któremu syndyk  Beatlesów będzie mógł dalej prowadzić sprawy ich spółki.  Po uzyskaniu informacji o tym fakcie, Paul wydaje oświadczenie: "Jak tylko poukładamy te sprawy, będziemy mogli znowu stworzyć coś wspólnego. Rozmawialiśmy już o tym ale nie byliśmy w stanie nic zrobić, bo cała sprawa ciągnie się już zbyt długo".

 28 lutego  - Yoko Ono pisze list do magazynu Rolling Stone. W nawiązaniu do pojawiających się w prasie tekstach o niej wyjaśnia: "Nie, nie jestem w ciąży, nie konsultuję się codziennie z astrologiem, choć oczywiście to robię. Owszem, można mnie winić o wiele rzeczy, ale to wszystko co pisze się o mnie jest po prostu zbyt dziwaczne... Chciałabym aby moje życie było lekkie i nieskomplikowane, nie ma potrzeby dodawać do niego innych dziwnych rzeczy. Jedynym ciężkim błędem jakie popełniłam było Pearl Harbor, ale to wydarzyło się zanim zaczęłam dojrzewać więc niewiele o tym wiem".


Beatleblog * Historia The Beatles * Beatleblog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz