BEAUTIFUL DREAMER

Album: On Air - Live At The BBC Volume 2
Kompozycja: Stephen C. Foster
Nagrana:22 stycznia 1963
Producent: Jimmy Grant, Terry Henebery,  George Martin (producent wykonawczy składanki Apple).  
Długość: 1:46
Wydana:   11 października 1994 (UK), 5 grudnia 1994 (USA)
Wytwórnia: Apple Records
Obsada:
 
PAUL: wokal, gitara basowa
JOHN: chórki, gitara rytmiczna
GEORGE: chórki, gitara solowa
RINGO:  perkusja

Dostępna na:
On Air - Live At The BBC Volume 2
Paul i John w czasie nagrywania programu 'Saturday Club'.
'Beautiful Dreamer' napisał na kilka dni przed swoją śmiercią (z powodu alkoholizmu) Stephen Collins Foster (1926-1964), amerykański kompozytor XIX wiecznej Ameryki, nazywany do dzisiaj 'ojcem amerykańskiej muzyki rozrywkowej'. Carol Kimball, autor przewodnika po amerykańskiej sztuce, także muzyce rozrywkowej, "Song: A Guide to Art Song Style and Literature" podaje, że piosenka powstała już w 1962 roku (wtedy została zarejestrowana). Niemniej jednak piosenkę opublikowano już oficjalnie w marcu 1864 roku. Została między nimi wykorzystana w ścieżce dźwiękowej do słynnego 'Gone With The Wind' (Przeminęło z wiatrem). Piosenkę nagrywało wielu artystów, w tym w 1940 Bing Crosby z Johnem Scottem Trotterem & his Orchestra. W 1962 roku Gerry Goffin (mąż Carol King - wspólnie tworzyli słynny duet twórców piosenki, na którym wzorowali się młodzi John Lennon oraz Paul McCartney), tym razem z Jackiem Kellerem prze aranżowali utwór do wersji rythm and bluesowej (doo-wopwokaliza wzorowana na chórkach a la capella z muzyce gospel), którą nagrał Tony Orlando i wydał na singlu. Bez większego sukcesu. Na singlu zaznaczono, że piosenka Fostera ma nową muzykę oraz tekst.

Beatlesi szybko wciągnęli piosenkę do swojej setlist koncertowych między 1962 od trasy 'Beatles Winter'  do 1963 - trasy z Helen Shapiro - na zdjęciu.  Piosenkę wykonywali także na swoich koncertach Rory Storm and The Hurricanes, The Searchers i Billy J. Kramer.
Utwór The Beatles nagrali tylko raz, 22 stycznia 1963 roku w londyńskim Playhouse Theatre na potrzeby radiowego show BBC 'Saturday Club'. Program prowadził dobry znajomy zespołu, Brian Matthew, którego wywiady z zespołem znajdziecie na blogu w zakładce 'Wywiady'. Na potrzeby tego programu zespół nagrał jeszcze cztery piosenki. Prócz 'Beautiful Dreamer', 'Some Other Guy', 'Love Me Do', 'Please Please Me' oraz 'Keep Your Hands Off My Baby'. 


Próby przeprowadzono ok. 14.30 by już od 16 do 17 nagrywać. Audycja z The Beatles nadana zostanie 4 dni później, 26 stycznia o godzinie 10 rano w BBC Light Programme (z Brianem Matthew jako konferansjerem).
 Wszystkie zdjęcia poniżej pochodzą z tego dnia, zrobione w Paris Studio w BBC. Zespołowi towarzyszą Shane Fenton, znany w latach 70-tych jako Alvin Stardust (czytaj tutaj) oraz piosenkarka Joan Reagan. Shane'owi przypuszczalnie nie przyszło wtedy do głowy, że 20 lat później będzie śpiewał piosenkę o swoim koledze z Liverpoolu, stojącym dwa metry obok (czytaj tutaj).

Program BBC Light Programme  wyemitowało 26 stycznia. Do czasu wydania albumu "On Air - Live At The BBC Volume 2", "Beautiful Dreamer" była jedną z trzech piosenek Fab Four oficjalnie nigdy nie wydanych. Dwie pozostałe to "I'm Talking About You" oraz "Happy Birthday Dear Saturday Club"

Beautiful dreamer, come on baby, wake up to me
Can't you see me baby, I'm down on bended knee
Beautiful dreamer, come on baby, give me one time
I'll give you the world baby if you just say you'll be mine
I use to dream of Jeanie with the light brown hair
Since I met you baby, that girl ain't anywhere
Beautiful dreamer, come on and end my misery
Beautiful dreamer, won't you wake up to me?
I use to dream of Jeanie with the light brown hair
Since I met you baby, that girl ain't anywhere
Beautiful dreamer, come on and end my misery
Beautiful dreamer, won't you wake up to me?
Yeah, beautiful dreamer, wake up to me
Beautiful dreamer, I'm down on bended knee
Beautiful dreamer, come on and wake up to me, yeah baby!
Beautiful dreamer, I'm alone in misery, oh yeahMuzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

 HISTORY THE BEATLES

2 komentarze:

  1. Głos Beatlesów w każdej piosence robi magię! Świetny blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń