The Beatles’ Seventh Christmas Record 1969


Nagranie: listopad - grudzień 1969
Wydanie: 19 grudnia 1960.
Wytwórnia: Lyntone, LYN 1970/1971
Autorstwo: The Beatles
Producent: Kenny Everett
Czas: 7:39






Ostatnia, dwustronna płytka świąteczna (EP-ka, singiel - możemy ją nazywać i tak i tak). Zespół zaznaczył na kopercie uwagę,  by płytkę odsłuchiwać po kolei ("Play first this side then turn over for Part 2").  Jak zawsze prezent dla większości fan klubów, nie tylko brytyjskich (amerykańskie, kilka włoskich, niemieckich i innych). Zawartość nagrana przez członków zespołu oddzielnie. Wszyscy mieli świadomość, że niezależnie od perypetii wewnętrznych w zespole, płyta taka to pewien ich obowiązek wobec fanów. Podobnie jak poprzednią świąteczną płytę wyprodukował ją znany d-jay, Maurice Cole, używający nicka Kenny Everett, choć po udanym powrocie do współpracy z George'm Martinem wydawało się, że to on będzie produkował (zrobił to w 1866 - Pantomime: Everywhere It's Christmas oraz w i 67 przy Christmas Time Is Here Again! )
Życzenia świąteczne od Johna, Paula, George'a, Ringo oraz oczywiście Yoko. Wszystkie nagrywane w zaciszach własnych domów. Ringo oczywiście nie omieszkał zareklamować film w prostej własnej reklamówce "The Magic Christian", w którym partneruje m.in. Peterowi Sellersowi. John z Yoko  zamieszczają krótki wywiad ze swojej posiadłości Tittenhurst Park, w którym żartobliwie  zabawiają się zgadywaniem co dostaną na Mikołaja, jak i rozmową o swoich ulubionych potrawach jak i miejscach w nadchodzącej dekadzie. John: "Myślę, że to będą dość spokojne lata siedemdziesiąte".  Paul akustycznie odśpiewuje klasyczne, swoje ulubione z tej pory roku "This is to Wish You a Merry, Merry Christmas."  

George'a słyszymy tylko najmniej i w tle krótkich życzeń. Jego krótki wers nagrany w studiu Appke trwa ... 6 sekund.  Możliwe, że jako już buddysta nie chce się poddać radosnemu nastrojowi świąt, które go już ... nie obchodzą?
Na płytce pod koniec (przed wywiadem z Johnem) możemy rozpoznać w tle  gitarowe solo z "The End", z albumu "Abbey Road". Znamienne? Dzisiaj wiemy, że za wykorzystaniem go nie stał żaden z Beatlesów a producent, Kenny Everett. Przypuszczalnie gromadząc materiał na płytkę, namawiając Beatlesów do tego wyczuwał nastroje i mógł spokojnie podejrzewać, że zespołu już nie ma. Ale ostatecznie na koniec słyszymy śmiechy i fanom nic nie psuje radosnego uczucia z ukochanymi muzykami (zespołem).

Okładka to wspólny rysunek dwóch panów Stareky'ów, Ringa i jego synka Zaka. Na rynku amerykańskim fani dostali kolorowy, abstrakcyjny kolaż twarzy czwórki Beatlesów, narysowany ...  znowu przez Ringo. 
To jedyna "Christmas Płyta" The Beatles, której okładka jest identyczna dla fanów w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych.

W 1970 roku zespół wydał na specjalnym albumie kompilację wszystkich dotychczasowych siedmiu takich wydań i zatytułował ją "From Then To You".  Amerykanie szybko zrobili z niego oddzielny album świąteczny, który wydali rok później. 






 



        Historia The Beatles
HISTORY of  THE BEATLES






1 komentarz: