I'LL FOLLOW THE SUN


Album: "BEATLES FOR SALE"
  Kompozycja: Lennon & McCartney  (100%)
  Napisana: lipiec 1964
  Nagrana : 18 października 1964
  Wydana: 4 grudnia 1964
  Długość:1'46”
  Podejścia: 8


Obsada:
JOHN: wokal harmoniczny, akustyczna gitara (1964 Gibson J160E),
PAUL: wokal główny, bas (1961 Hofner 500/1), akustyczna gitara (1964 Epiphone FT-79 "Texan")
GEORGE: gitara prowadząca(1962 Gretsch 6119 "Tennessean" )
RINGO : perkusja (wystukiwanie rytmu na ...kolanach)


 
Dostępne na:
Beatles For Sale, (UK: Parlophone PMC 1240, PCS 3062; Parlophone CDP 7 46438 2)
Beatles For Sale (EP), (UK: Parlophone GEP 8931)
Beatles '65, (US: Capitol (S)T 2228, Capitol CDP 7243 8 66874 2 5) Piąta piosenka na albumie. Na koncertach Paul opowiadał przed zaśpiewaniem tej piosenki, że to jedna z najwcześniejszych kompozycji, napisana samodzielnie, bez Johna,w 1959. Przyjmowana, jak wszystkie piosenki z katalogu Beatlesów owacyjnie.
Salon Paula przy Forthlin Road
 
PAUL: "Napisałem ją w moim salonie przy Forthlin Road w wieku 16 lat. To jedna z bardzo wczesnych piosenek. Wydaje mi się, że pamiętam jak ją pisałem tuz po tym jak miałem grypę i paliłem papierosa – paliłem już w wieku 16 – "cotton wool". Nie palisz gdy jesteś chory ale mi po papierosie było lepiej, choć smakował jak wata, ohyda. Patrzyłem przez okno, w ręku miałem gitarę i ją pisałem".
Istniej bardzo stara wersja piosenki (wydana na bootlegach) z 1960 roku z trójką Beatlesów oraz Stuartem Sutcliffe'm na basie czyli The Quarrymen (przypuszczalnie z Tommy'm Moore na bębnach) , bardzo surowa, niewiele przypominająca delikatną wersję z "Beatles For Sale". McCartney, który kupił tą taśmę po wielu latach (od faceta nazwiskiem Peter Hodgson), wspomina, że nagrano tamtą wersję w czasie wakacji od szkoły (w kwietniu 1960), w łazience jego domu. Pierwsza wersja ma inny tekst i częściowo muzykę. Piosenka rzadko ale była wykonywana w czasach Hamburga, czasem Pete Best grał w niej partię fortepianu zamiast Paula.

Geoff Emerick
PAUL: "Piosenkę uznano, za niespecjalnie dobrą, wystarczająco dobra do wykonywania przez grupę. Nie mogłem jej wtedy dopracować. Mieliśmy w Liverpoolu image rythm and bluesowy, rock and rollowy, twardy wizerunek ze skórami. Więc pomyślałem wtedy sobie, że piosenki takie jak 'I'll Follow The Sun' odłożę na później".

 
Jej czas nadszedł w czasie pracy na czwartym albumem, kiedy – jak zwykle- zabrakło świeżo napisanego materiału, a muzycy na albumach – jeśli tylko mogli – to nie chcieli powielać singli lub zamieszczać wzorem Amerykanów ponownie te same piosenki.

 

 JOHN: "Wkurzało nas z jednej strony to, że Capitol oszukiwał dzieciaków wydając po parę razy te same numery, ale z drugiej strony zza oceanu szła niezła kasa i machnęliśmy na to ręką... 'I'll Follow The Sun'. To znowu Paul. Nie możesz powiedzieć, jak sądzę: 'jutro może padać, więc pójdę za słońcem...' To wczesny McCartney, no wiesz, napisana jak przypuszczam przed The Beatles. Miał dużo takich rzeczy...".
PAUL: "Na płycie mamy Ringa jak gra na kolanach. Myśleliśmy zawsze w kategoriach: co na singiel i zawsze następny był inny. Nie chcieliśmy wpaść w pułapkę jak The Supremes, których piosenki brzmiały bardzo podobnie więc zawsze staraliśmy się urozmaicać nasze instrumenty i aranżacje. Ringo nie mógł zmienić swoich bębnów... uderzał w podkładkę ułożoną na swoich kolanach”.
Tak więc „I'll Follow The Sun” to najsłynniejsza piosenka w historii muzyki pop z perkusistą grającym na swoich kolanach i Ringo pewnie jest z tego niesłychanie dumny.
Mimo, że z powodu napiętego kalendarza i braku czasu na spokojne komponowanie nowego materiału, „I'll Follow The Sun” znalazła się na albumie jako wypełniacz to wkrótce po ukazaniu się albumu George Martin ogłosił, że to jego ulubiona kompozycja z najnowszego album The Beatles.


One day
You'll look to see I've gone,
For tomorrow may rain so
I'll follow the sun.

Some day
You'll know I was the one.
For tomorrow may rain so
I'll follow the sun.

And now the time has come,
And so, my love I must go.
And though I lose a friend
In the end you will know...

Oh, one day
You'll find that I have gone.
For tomorrow may rain so
I'll follow the sun.

And now the time has come,
And so, my love I must go.
And though I lose a friend
In the end you will know...

Oh, one day you'll find
That I have gone.
For tomorrow may rain so
I'll follow the sun.___________________
Muzyczny blog *  Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz