KLAUS VOORMANN

czytaj także: Klaus Voormann (2)
oraz :Wywiady: Klaus Voormann (2009) 
Klaus Voormann (3) ur. 29 kwietnia 1938 w Berlinie.


Klaus, Astrid i Stu Sutcliffe
Niemiecki muzyk, artysta, grafik, ilustrator, producent. Znany przede wszystkim jak „hamburski” przyjaciel The Beatles, były chłopak Astrid Kirchherr, narzeczonej Stu Sutcliffe'a, „zagubionego Beatlesa”, także jako autor okładki zespołu „Revolver”, za którą otrzymał nagrodę Grammy,członek zespołów Johna Lennona Plastic Ono Band czy Manfreda Manna (od 1966-1969). Jako basista tego ostatniego zespołu zdobył największy rozgłos jako zdolny muzyk, uczestnik wielu sesji muzycznych różnych artystów (The Hollies, Moody Blues itd) w tym oczywiście swoich angielskich przyjaciół poznanych w Hamburgu na początku lat 60-tych.
 

PAUL:”Tamtymi czasy robiliśmy swoje, i przyszli nas oglądać różnie, dziwnie wyglądający, jak nikt inny ludzie. Natychmiast coś wyczuliśmy, że coś wisi w powietrzu. Przyszli i usiedli … to byli Astrid, Juergen (Vollmer) i Klaus”.


Urodził się w szanowanej rodzinie doktora w Berlinie. Studiował klasyczną grę na fortepianie między 8 a 15 rokiem życia. Później jego rodzice, dostrzegając zdolności graficzne syna, zdecydowali, że powinien studiować w tym kierunku. Z czasem przeprowadził się do Hamburga. W wyniku kłótni z Astrid, któregoś wieczoru rozstał się z nią i powędrował w tzw. złe obszary miasta, gdzie usłyszał głośną muzykę dobiegającą z klubu Kaiserkeller. Zobaczył tam jak wiemy The Beatles i ten wieczór zmienił całe jego życie.


PAUL:”Wiedzieliśmy, że rysuje, że projektuje grafię, ale muszę przyznać, że niezbyt dokładnie się orientowaliśmy w tym co zrobił. Ale był naszym kumplem,. Wiedzieliśmy, że musi być w porządku więc zapytaliśmy, czy nie zaprojektowałby dla nas okładki na album („Revolver”). Zrobił to i byliśmy z niej bardzo zadowoleni. Podobało nam się jak uchwycił te małe rzeczy wydostające się z naszych uszu, oraz portrety już w dużej skali. Wiedzieliśmy, że uchwycił nas na tych portretach piekniej, niż to jacy jesteśmy w rzeczywistości. Byliśmy tym zaszczyceni”.
Klaus Voorman z "Revolver"

Za projekt okładki otrzymał nagrodę Grammy oraz ...40 funtów od Epsteina.

Przyjaciel wszystkich czterech Beatlesów do dzisiaj. Jako producent wyprodukował w I-szej połowie lat 80-tych spory europejski a może nawet i światowy przebój „Da Da Da” niemieckiego zespołu Trio. Brał udział jako grafik i projektant graficzny w kampanii Volkswagena, promującej nowy model słynnego „garbusa” jako Beetle. W kampanię wkomponował grafikę stylizowaną na tą ze słynnego „Revolveru”


Klasu z przyjacielem, Alfonsem Kieferem
Gdy zawładnął nim rock and roll wyjechał do Anglii, gdy John i Paul mieszkali już ze swoimi partnerkami, Klaus nawet mieszkał przez pewien czas w londyńskim mieszkaniu razem z Harrisonem i Starrem. Przez całe życie związany w taki czy sposób ze wszystkimi Beatlesami, choć najmniej z Paulem. Grał w pierwszym składzie efemerydy Plastic Ono Band obok Claptona, Prestona. Brał udział w nagraniach Ringa (trasa „I'm The Greatest”, Johna (np. projekt „Imagine”), George'a (np. w koncercie dla Bangla Desh). W latach 90-tych zaprojektował słynne okładki do trzech wydań Antologii na płytach kompaktowych. 

Klaus, George, John i Yoko  - w czasie pracy nad albumem"Imagine"
Klaus i G.Harrison -  Koncert dla Bangla Desh
Poprosił go o wykreowanie projektu do trzech albumów Neil Aspinal, nadzorujący w imieniu Apple Records całe przedsięwzięcie pod nazwą „The Beatles Anthology”. 
Było to ogromne wyzwanie i Klaus chciał oddać całego ducha pomnikowości legendy Fantastycznej Czwórki. 

Zaproponował plakaty w postaci obieralnych jak z cebuli warstw okładek i posterów zespołu, pokazujący jego postęp i rozwój na przestrzeni lat. Projekt zaaprobowali Paul, Ringo, George oraz Yoko. W realizacji tego projektu pomagał Voormannowi jego kolega, Alfons Kiefer.


Manfred Man - Klaus drugi z prawej.
Klaus na koncercie Yoko.
W 2009 roku wydał swój debiutancki album „A Sideman's Journey”, za który był nominowany do nagrody Grammy (dokładnie za swoją limitowaną wersję albumu: Limited Edition Super Deluxe Box Set, A Sideman's Journey').
Na albumie gościnnie wystąpili dwaj żyjący Beatlesi: Ringo oraz Paul. W 2011 roku w Los Angeles odbyła się uroczystość ku pamięci właśnie Klausa oraz by wydarzenie jakim właśnie było wydanie tej pierwszej płyty przez długoletniego przyjaciela i jak zaznaczył obecny na imprezie Ringo: „dobrego ducha zespołu” i „człowieka, na którego wszyscy czterej Beatlesi mogli zawsze liczyć”. Ciekawostką całej uroczystości był fakt publicznej prezentacji – po raz pierwszy – oryginalnego projektu okładki „Revolver”, którego właścicielem jest Joe Walsh, słynny Eagle, gitarzysta The Eagles (zdjęcie). 

 Przez wiele lat Klaus tak bardzo identyfikowany był tylko z The Beatles, że był zapraszany – i wciąż jest - wszędzie tam gdzie tylko organizowane są imprezy ku pamięci, ku czci, w hołdzie itd. Wielkiej Czwórce lub poszczególnym Beatlesom. Te bardziej znaczące starał się odwiedzać.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz