1973. STYCZEŃ - LUTY

STYCZEŃ
W suterenie studia Apple przy Saville Row 3 trwają prace nad albumem George’a, ‘Living In A Mterial World’.3 stycznia - Ringo udziela wywiadu BBC Radio One, w programie 'Scene And Heard' (jego emisja 3 dni później). Wywiad przeprowadza David Wigg i wejdzie on w skład dwupłytowego albumu z wywiadami o tytule 'The Beatles Tapes'.  Dwa dni wcześniej gazeta 'Loverpool Echo'  publikuje wywiad z perkusistą The Beatles. Ringo opowiada o swoim życiu, byciu biznesmanem ale i muzykiem, planach założenia własnego zespołu oraz o  filmie 'Son Of Dracula'.


4 stycznia – Wings rejestrują swój drugi występ w programie BBC  ‘Tops Of The Pops’ Z playbacku, utwór ‘C Moon’.

6 stycznia - "Yoko samopas" - żona Johna Lennona pojawia się na okładce dzisiejszego wydania Melody Maker. Wewnątrz numeru znajdują się informacje o jej nowym albumie 'Approximate Infinte Universe'. Wywiad przeprowadza z nią Michael Watts. Druga część wywiadu ukaże się w gazecie 27 stycznia.

10 stycznia – Yoko daje koncert w Nowym Jorku w ramach spotkania ‘Organisation Of Women’.
13 stycznia - George i Ringo widziani razem na londyńskim koncercie Erica Claptona

22 stycznia - firmy Northern Songs Ltd. oraz Maclen Music Ltd. wytaczają przeciwko Johnowi i Yoko pozew sądowy o milion dolarów odszkodowania. Wg. złożonych dokumentów John pogwałcił umowę o prawach autorskich z 1965 roku, która gwarantowała powodom wyłączne prawa do kompozycji spółki Lennon & McCartney. Ich zdaniem John i Yoko brali udział w tworzeniu wielu kompozycji, z których  połowa dochodu należy się do każdej z pozywających firm. Piosenki będące przedmiotem sporu to: 'Sunday Bloody Sunday', 'Luck Of The Irish', 'Angela' oraz 'Woman Is The Nigger Of The World'. Wg. prawników obu firm Yoko oraz Allen Klein "w sposób zamierzony i bezprawny nakłonili Johna do pogwałcenia warunków umowy z lutego 1965 roku".
23 stycznia - Stacja BBC w programie 'Merseyside Radio - Twice The Price'  publikuje wywiad z Paulem McCartney'em.

27 stycznia - "Pani Bólu" - takimi oto słowami Melody Maker kończy wywiad z Yoko Ono przeprowadzony przez Michaela Wattsa. W artykule Yoko stwierdza: "Było mi dosyć ciężko, wiesz?"
30 stycznia - dzisiejszy program telewizyjny z cyklu 'Old Grey Whistle Test' (transmitowany na kanale BBC2 późnym wieczorem) emituje trzy pełne utwory z amerykańskiego koncertu Beatlesów w Washington Coliseum 11 lutego 1964 roku. Warto pamiętać, że to emisja tego programu zbiega się z datą 10-tej rocznicy pierwszego singla zespołu, który dostał się na szczyt list przebojów (oczywiście, zależy to od rodzaju obserwowanej listy przebojów). W tym samym programie stacja emituje - na zasadzie kontrastu ? - po raz pierwszy 'Move On Fast' - niepublikowanego dotąd teledysku Johna i Yoko z koncertu One To One w Madison Sguare Garden z 30 sierpnia 1972 roku (zmiksowano go z fragmentami filmu 'Imagine'). W programie występują na zakończenie (z playbacku) The Who.
__________________________________________________________
LUTY

W prasie zaczynają krążyć plotki o pogłębiającym się kryzysie w małżeństwie Johna i Yoko. Trasa Wings zostaje przełożona. Pierwsze dwa tygodnie miesiąca Paul spędza z zespołem na próbach w Marakeszu w Maroko (foto). EMI Records ogłasza, że tytuł zapowiadanego albumu z największymi przebojami Beatlesów będzie brzmiał 'The Best Of The Beatles'.

3 lutego - singiel Paula i Wings 'Hi, Hi, Hi' dochodzi do pozycji nr 10 na amerykańskiej liście przebojów. W Wielkiej Brytanii singiel ten dojdzie do miejsca nr.5
W Liverpoolu w słynnym klubie Cavern ogłoszono, że zgodnie z zarządzeniem władz klub przestaje działać. Media donoszą, że żaden z Beatlesów nie jest zainteresowany losem klubu. W związku z wniesionym jednak w ostatniej chwili ułaskawieniem przez władze miejskie Cavern Club działa jeszcze tylko do 27 maja. Jak wiemy, klub w przyszłości stanie się swoistym Muzeum w Liverpoolu, ale o tym więcej na blogu.
5 lutego -  w Lancashire w Północnej Anglii George Harrison rozpoczyna pracę nad filmem Apple pt. "Little Malcolm". Zdjęcia potrwają do 23 marca.

19 lutego - w studiu telewizyjnym ATV w Borehamwood w hrabstwie Hertfordshire, Paul rozpoczyna prace nad swym programem telewizyjnym 'James Paul McCartney'. Po raz pierwszy w historii telewizji znany gwiazdor rockowy jest gospodarzem programu kierowanego zarówno do publiczności brytyjskiej, jak i amerykańskiej. 
W trakcie pracy nagrywania kolejnego odcinku programu wyemitowanego 27 lutego, w czasie krótkiej konferencji prasowej Paul wygłosi oświadczenie, że niebawem wraz ze swoim zespołem wybiera się w trasę po kraju, w czasie której odwiedzi dwanaście dużych  brytyjskich miast.

26 lutego - W USA Apple wydaje singla Yoko Ono i Elephant's Memory z utworami 'Death Of Samantha'/ 'Yang Yang'. Brytyjska premiera tego wydawnictwa ma miejsce dopiero 4 maja.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz