LIPIEC/ SIERPIEŃ 1974


LIPIEC

5 lipca - W Ameryce stacja CBS emituje po raz pierwszy film The Beatles, 'Yellow Submarine'. Zgodnie z oczekiwaniami zostaje wycięty urywek 'Hey Bulldog'.

6 lipca - Album Paula McCartney'a i Wings,"Band On The Run" numerem 1 na liście Billboard najlepiej sprzedających się albumów w Ameryce.


14 lipca - Do Stanów wylatuje z wizytą do swego ojca 12-letni Julian Lennon. Cynthia stwierdziła, że może go zostawić pod opieką ojca. Ich dobre relacje zacieśniły się tym mocniej, że Juliana wykazywać oznaki talentu muzycznego i ostatnio zaczął brać lekcje gry na gitarze.  John pokazywał mu, jak kiedyś jemu jego matka Julia, chwyty, podarował automatyczną perkusję i - pilnowany przez May - bardzo starał się, żeby syn podczas tej wizyty czuł się dobrze.

 Move Over Ms. L
15 lipca - w tym dniu w studiu Record Plant w Nowym Jorku John nagrywa piosenkę "Move Over Ms. L". Piosenka pierwotnie była przeznaczona dla Keitha Moona.

16 lipca - John i May Pang wynajmują małe mieszkanie w dwupiętrowym budynku znanego grafika Eddiego Germano na East 52end Street w Nowym Jorku.  Dwojgiem pierwszych gości w nowym mieszkaniu Johna są ... Paul  i Linda McCartney. Spotkanie ze starym przyjacielem John opisywał jak "wieczory przy Beaujolais i wspominanie starych czasów".  Major i Minor to dwa koty (czarny i białe), które mieszkają z Lennonem i Pang. W owym czasie John najczęściej gra płytkę "How Do You Do It", którą nagrał z The Beatles w 1962 roku. Płyta to oczywiście wydanie pirackie. John rozgląda się zawsze za bootlegami dawnego zespołu.


John i Julian z obsadą serialu 'Happy Day's. 1974

17 lipca - John wypełnia tego dnia kolejne odwołanie od decyzji odmawiającej mu prawo pobytu w Ameryce  Amerykańskiego Urzędu Imigracyjnego (US Immigration and Naturalization Service), złożone z 31 października 1973 roku. Decyzja nakazuje mu opuścić kraj w ciągu najbliższych 60 dni.
18 lipca - Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nakazuje Johnowi opuszczenie kraju przed 10 września. W dalszym ciągu w uzasadnieniu jest stara sprawa jeszcze z Anglii, kiedy  John został w ojczyźnie oskarżony o posiadanie marihuany. John nie wie, że jego wojna z Urzędem Imigracyjnym niespodziewanie niebawem dobiegnie końca.

21 lipca - W nowojorskim studiu Record PlantJohn pracuje nad materiałem na przyszły album, "Wall and Bridges". Pomimo faktu, że Capitol Records odzyskał do Phila Spectora za kwotę 90 000 dolarów taśmy z ich sesji, John nie palił się do powrotu do tamtych nagrań, przypominające mu wszystkie stracone miesiące w Los Angeles. Ty bardziej, że na otrzymanych taśmach słychać odgłosy pijackich imprez.  Poza tym, już wcześniej zaczął już wcześniej komponować nowe piosenki.  Tytuł  nowego albumu (Mury i mosty) miał sugerować ulgę z powrotu do otoczonej rzeką cytadeli Manhattanu. 

  W utworze "Ya Ya" na perkusji gra Julina, syn Johna. W czasie tych sesji Elton John (śpiewa między innymi w chórkach na "Surprise, Surprise (Sweet Bird Of Paradox)" wymusza na Johnie obietnicę, że jeśli  "Whatever Gets You Through The Night" dojdzie do 1-go miejsca list przebojów, wystąpi z nim na koncercie z okazji listopadowego Dnia Dziękczynienia w Madison Sguare Garden. John zgadza się, będąc przekonany, że to się nie zdarzy "nawet za milion lat".
  W sesjach brali udział ci sami muzycy, z którymi John pracował wcześniej w LA, ale teraz wprowadzono ścisłe reguły zakazujące  chlania i hulania. 


24 lipca - Sąd Najwyższy w Ameryce przegłosowuje trzy artykułu w sprawie usunięcia ze stanowiska prezydenta, Richarda Nixona (utrudnianie działania wymiarowi  sprawiedliwości, nadużycia władzy oraz pogarda dla Kongresu). John, po usłyszeniu tej wiadomości, głośno wyraża swoje zadowolenie. 
26 lipca - Boston, w stanie Massachusetts. Pierwsza  światowa konwencja pod nazwą “Strawberry Fields Forever". Poświęcona oczywiście The Beatles. 
29 lipca - W Londynie, w wieku 30-lat umiera Cass Elliot, członkini kwartetu wokalnego Mamas And The Papas.


SIERPIEŃ
W studiach Sunset Studios i Producers Workshop w Los Angeles Ringo Starr rejestruje utwory do swego albumu "Goodnight Vienna". Utwór tytułowy napisał przyjacielowi John Lennon. Będąc na miejscu  John nagrywa dla Ringa wersję demo "Only You", która pozostaje dla perkusisty Beatlesów wzorem do nagrania własnej wersji. W clipie powyżej wersja Johna. 
W drodze do domu z LA John zatrzymuje się na Caribou Ranch w Colorado, aby popracować nieco przy nagrywanej przez Eltona Johna jego piosenki "Lucy in The Sky With Diamonds". John wciąż mieszka z May Pang, w tym czasie Yoko przygotowuje się do najtrudniejszej trasy w swojej karierze: serii sześciu koncertów w rodzinnej Japonii. 
Elton John i John Lennon. 1974

Wyprodukowany przez George'a Harrisona  i jego firmę Dark Horse film "Little Malcolm" otrzymuje kolejne wyróżnienie. Tym razem złoty medal na Atlanta Film Festival. George informuje, że otworzył w Los Angeles biura swojej firmy. Także w Londynie i Rotterdami. George spędza także w tym czasie wakacje na Grenadzie w towarzystwie swojej przyjaciółki, 24-letniej Kathy Simmonds, modelki, wcześniej dziewczyny między innymi Roda Stewarta (na zdjęciu). W końcowej części miesiąca George pracuje z nieznanym dotąd duetem Splinter.
Na scenie londyńskiej Albbert Hall, George przedstawia widowni Raviego  Shankara. Po kilku słowach  o Krishna wita Raviego całując go w stopy.


1 sierpnia - Paul z rodziną przylatują ponownie do Nowego Jorku. Na zdjęciu na  lotnisku Heathrow z trzema córkami: od lewej Stella, Mary i Heather.

3 sierpnia - Yoko z sześcioosobowym zespołem Plastic Ono Super Band wylatuje z Nowego Jorku do Tokio. Trasa po Japonii 5-16 sierpnia. W składzie: David Spinoza - gitara, Ken Asher - instrumenty klawiszowe, Michael Brecker - saksofon tenorowy, Gordon Edwards - gitara basowa, Sneaky Pete - druga gitara oraz Jim Keltner na perkusji. 

Koncerty mają miejsce kolejno:
       5 sierpnia -  Kaiseizam Stadium, Koryama
       6 sierpnia - Koseinenkin Hall, Osaka
       9 sierpnia - Nagoya City Hall, Nagoya
   11 sierpnia - Sun Plaza, Tokio
   12 sierpnia - Koseinenkin Hall, Tokio
   16 sierpnia - Hiroshima Prefectural Gymnasium, Hiroshima
Podczas tej trasy Apple wydaje w Japonii promocyjny album w limitowanej wersji, na którym zamieszczono wybór najlepszych utworów solowych Yoko.

5 sierpnia - Yoko oraz The Plastic Ono Super Band występują w drugim dniu festiwalu "One Step Festival", zorganizowanym przez lokalny magazyn 'One Step'. Poza Yoko występuje tego dnia Yuya Uchida.


8 sierpnia - Richard Nixon ogłasza o swojej rezygnacji ze stanowiska Prezydenta USA. Nixon oficjalnie opuszcza Biały Dom dzień później a miesiąc później zostaje ułaskawiony przez swojego następcę, Geralda Forda, 38-ego Prezydenta Ameryki.

15 sierpnia - w londyńskich studiach EMI Wings nagrywa utworu do proponowanego albumu na żywo w studiu oraz dokumentalnego filmu dokumentalnego MPL (firma Paula) pt. "One Hand Clapping". Wśród nagrywanych piosenek np: 'Jet', 'C Moon', 'Maybe I'm Amazed', 'Bluebird' czy 'Band On The Run'. Największe wartości maja niewydane wykonania utworów 'Suicide' - który był grany przez Beatlesów w trakcie sesji 'Get Back' w 1969 roku, a który został napisany przez Paula dla samego Franka Sinatry, a także 'I'll Give You A Ring', niewydany do 1982 roku, kiedy to pojawi się na stronie B singla 'Take it Away'. W materiale filmowym, poza ujęciami grającej grupy, również sceny w stylu 'Let It Be', m.innymi Paula grającego wersję ostatniego przeboju Paper Lace pt 'Billy, Don't Be A Hero'. Poza krótkim urywkiem z utworem 'Jet' (clip niżej), wyemitowanym w Święta Bożego Narodzenia przez londyńskie Capitol film 'One Hand Clapping' pozostaje niewydany.

 
W tym samym czasie w Lyric Theatre w Londynie, dochodzi do premiery produkcji Roberta Stigwooda pt. "John, Paul, George, Ringo and Bert" autorstwa nauczyciela z Liverpoolu, Willy Russella. Sztuka przedstawia historię zespołu od czasów Cavern do rozpadu zespołu w 1970. Bert to fikcyjny, piąty członek zespołu Beatlesów, wyrzucony z zespołu jeszcze przed dojściem do sławy. George jest jedynym członkiem The Beatles, który bierze udział w premierze tej sztuki, chociaż i on wychodzi z niej w trakcie antraktu. Paul zaś, po przeczytaniu scenariusza stwierdza, że przedstawiono go tam jako czarny charakter, dlatego odmawia udzielenia Stigwoodowi praw autorskich do tej sztuki. Brat Paula, Mike, stwierdza, że całość jest warta obejrzenia. Problemy z prawami autorskimi wynikają również z tego, że w pewnej chwili George nakazuje Stigwoodowi usunięcie ze sztuki utworu "Here Comes The Sun". Piosenka ta zostaje zastąpiona songiem "Good Day Sunshine" Lennona i McCartney'a. 
PAUL: Z pewnością jawię się tu wszystkim jako ten, który mówi "nie, nie, nie chcę Kleina, nie róbcie tego, tamtego..." Chyba od początku rozumiałem co tu się dzieje, bo chyba nikt nie spodziewał się tutaj zobaczyć Kleina, więc zostałem z ręką w nocniku. Dzięki temu wywiadowi chciałbym powiedzieć, że Willy Russell w swojej sztuce 'George, Bert and Thingy..." włożył mi do ust słowa: "Odchodzę. Opuszczam zespół", a reszta stwierdziła na to: "O, nie... przestań się wygłupiać Paulie. Jesteśmy przecież zespołem, musimy trzymać się razem". prawda jednak jest zupełnie inna. Byłem ostatnim, który chciał odejść.
Przypomnijmy, że Robert Stigwood, mający ogromną sympatię do zespołu The Beatles, mający ochotę zostać po śmierci Epsteina jego menadżerem, w 1978 roku (był wtedy uznanym producentem, menadżerem Bee Gees) wyprodukował film, o tytule mówiącym wszystko: "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Musical tylko z piosenkami i z Bee Gees oraz Peterem Framptonem w rolach głównych.
 
16 sierpnia - wg. doniesień prasowych, w wyniku podpisania stosownej umowy z siecią ATV, dającej jej prawo do wykorzystywania ich utworów, konta bankowe Johna Lennona i Paula McCartney'a miały się powiększyć o kwotę miliona funtów. 
19 sierpnia - w Ameryce ukazuje się album Harry'ego Nilssona "Pussy Cats" (RCA), którego producentem jest John Lennon. Na albumie znajduje sie jego piosenka 'Mucho mungo' (clip). W kilku nagraniach na perkusji gra Ringo Starr, na basie Klaus Voormann. Dla Autora bloga tak prywatnie, to Harry na zawsze kojarzy mi się z piosenką "Without You'.23 sierpnia - O 21:00 na dachu Eddiego Germano, stojący zupełnie nago John widzi swoje pierwsze UFO. Kiedy obiekt odlatuje, John krzyczy, żeby zabrał go ze sobą. Nawet kilka tygodni później wciąż utrzymuje, że widział ten obiekt, chociaż wyglądał inaczej, niż sobie wyobrażał. "Wszyscy myśleli, że napaliłem się trawy" - wspomina. "Ale to tam było naprawdę. Sam również nie mogłem uwierzyć. Był to owalny obiekt lecący od lewej do prawej, a na samej górze miał zapalone czerwone światła. Po jakichś dwóch minutach zniknął za East River i dalej, za budynkiem ONZ. Nie piłem wtedy. To najprawdziwsza prawda. Piję tylko w weekendy albo kiedy spotykam się z Harry Nilssonem". Informacje podane przez Johna publikuje większość nowojorskich gazet.24 sierpnia - John z May odlatują do Kalifornii, aby razem z Ringo nadzorować nagrania 'Godnight Vienna' (czytaj tutaj) i 'Only You'. Para wraca do Nowego Jorku cztery dni później.

31 sierpnia - przed Sądem Federalnym John zeznaje, mówiąc że urzędnicy administracji rządu Nixona chcieli deportować go z terytorium Stanów Zjednoczonych ze względu na jego stosunek do wojny w Wietnamie, a także z obawy, że mógłby przewodniczyć antywojennym demonstracjom w Miami podczas Republican Nationl Convention w 1972 roku. Po wyjściu z gmachu sądu John rozmawia z reporterami na temat jego skazania za posiadanie narkotyków w 1968 roku, które okazało  się największą przeszkodą do pozostania w USA: "Myślałem, że nie będzie miało to większego znaczenia, że będzie to trochę jak mandat za złe parkowanie. Mieszkałem wtedy z Yoko, która była wtedy w ciąży, więc pomyślałem, że kiedy się przyznam, przynajmniej jej nie będą się czepiać".


Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
HISTORY of  THE BEATLES 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz