MAJ - CZERWIEC 1976


 Maj - George bierze udział w corocznym festiwalu filmowym w Cannes. Przeważnie siedzi w hotelu i dziennikarze rzadko mogą z nim porozmawiać.
 
 Rozpoczyna się kolejna, trzecia część trasy zespołu Paula, "WINGS WORLD TOUR 1975 - 1976" po Ameryce Północnej (USA i Kanada), która będzie trwała od 3 maja do 23 czerwca. Jimmy McCulloch jest już w pełni sił. 
 
  W skład playlisty wchodzą następujące piosenki:
Venus and Mars, Rock Show,  Jet, Let Me Roll It, Spirits Of Ancient Egypt, Medicine Jar, Maybe I'm Amazed, Call Me Back Again, Lady Madonna, The Long And Winding Road, Live And Let Die, 
Picasso Last Words, Richard Cory, Bluebird, I've Just Seen A Face, Blackbird, Yesterday, You Gave Me The Answer, Magneto And Titanium Man, My Love, Listen To What The Man Said, Let 'Em In, Silly Love Songs, Beware My Love, Go Now, Letting Go, Band On The Run, Hi Hi Hi oraz Soily

 


 Trasa składa się z następujących koncertów:
Fort Worth Tarrant Country Convention Center, Texas - 3 maja
Houston Summit, Texas - 4 maja
Detroit Olympia, Texas - 7 i 8 maja
Toronto Maple Leaf Gardens, Kanada - 9 maja
Cleveland Richfield Coloseum, Ohio - 10 maja
Philadelphia Spectrum - 12 i 14 maja
Largo, Maryland Capital Center, Washington - 15 i 16 maja
Atlanta Omni - 18 i 19 maja
Long Island Nassau Coliseum - 21 maja
Boston Garden - 22 maja
Madison Square Garden, Nowy Jork - 24 i 25 maja
 
Cincinnati Riverfront Coliseum - 27 maja
Kansas City Kemper Arena - 29 maja
Chicago Stadium, Illinois -31 maja, 1 i 2 czerwca
St. Paul, Minnesota Civic Center - 4 czerwca
Denver McNichols Arena - 7 czerwca
Seattle Kingdome - 10 czerwca
San Francisco Cow Palace - 13 i 14 czerwca
San Diego Sport Arena - 16 czerwca
Tucson Community Center - 18 czerwca
Los Angeles Forum - 21, 22 i 23 czerwca


Sprzęt przewożony jest w trzech ciężarówkach z naczepami, a na dachu każdej z nich widnieją odpowiednie słowa: Wings, Over, America. Reklamą trasy miała się pierwotnie zajmować firma Solters & Roskin, jednak Paul zrywa umowę dowiadując się, że zajmuje się ona również promocją kampanii International Commitee To Reunion The Beatles.3 maja - Podniecenie związane z pierwszym od 10 lat, czyli od czasów z The Beatles, koncertem Paula w Stanach jest źródłem takich historii jak ta, która ukazuje się dziś w Los Angeles Times: "Kiedy przygasły światła... praktycznie każda, zgromadzona na sali osoba wstała oczekując na to, co jest najbardziej godnym uwagi powrotem na sceny rockowe od czasu koncertu Boba Dylana w 1974 roku". Zgromadzona w Fort Worth publiczność liczy sobie 14 000 osób, które - zanim Wings zagrali choćby jedną nutę - gotują zespołowi 15-minutową owację na stojąco. 
PAUL: Ogromne nerwy! Wielkie amerykańskie media obwieszczały: "Ex-Beatles powraca! Jaki on będzie?" Z nerwów zbierało mi się na wymioty. Ale wychodzisz tam widzisz wokół swoich ludzi. Wszystko w porządku. Jestem w domu!"
7 maja - Po trzecim koncercie tej części trasy w Sali Olympia w Detroit, Paul denerwuje się, gdy otrzymuje od amerykańskiego dziennikarza kolejne natarczywe pytanie dotyczące The Beatles. W końcu rozgniewany artysta odpowiada: Słuchaj człowieku. Mamy 1976 rok i nie sądzę, by wiele zgromadzonych dzisiaj osób interesowało się tym co minęło 10 lat temu. Interesuje ich przede wszystkim to, co robię obecnie. Przeszłość odeszła i nie wróci. Inny, tym razem brytyjski dziennikarz , pyta go: Czy John  Lennon wystąpi z tobą w przyszłym tygodniu w nowojorskim Madison Sguare Garden? Paul odpowiada: Cóż, wiem że chce przyjechać na ten koncert, ale nie jestem pewien, czy zdecyduje się wystąpić... poczekamy, zobaczymy.

 
8 maja - wg. słuchaczy Radia Luksemburg największym przebojem The Beatles zostaje uznane "Yesterday".

9 maja - Koncert Wings w Toronto w Maple Leaf Garden (foto powyżej). Widziani są tam George i Ringo, niestety nie udało się reporterom uwiecznić momentu, czy trzej muzycy się spotkali. Prawdopodobnie tak.
 
22 maja - na amerykańskich listach przebojów "Silly Love Songs" dochodzi do pierwszej pozycji (12 czerwca osiągnie pozycję nr 2 na brytyjskich listach). 
W tym samym dniu Lorne Michaels w dzisiejszym wydaniu "Saturday Night Special" oznajmia, że wobec braku reakcji muzyków The Beatles na jego wcześniejszą propozycję ponawia apel o jeden wspólny koncert The Beatles oraz zwiększa kwotę wynagrodzenia do 3200 dolarów i zgadza się dodatkowo "dzielić koszty hotelu".
 
24-25 maja - W swoim studiu 24 maja George rozpoczyna rejestrację "Thirty Three And A Third".
 Koncerty Wings w Nowym Jorku. John Lennon oczywiście się nie pojawia. Paul z Lindą spotykają się z Jackie Onassis, wdową po prezydencie J.F. Kennedy'm, aktualnie żoną greckiego miliardera. Na przyjęciu, na którym dochodzi do spotkania jest absolutny zakaz wpuszczania dziennikarzy. Warunek Jackie.
 
 
31 maja - Capitol Records wydaje singiel The Beatles "Got To Get You Into My Life" / "Helter Skelter". Singiel wchodzi do Top 10 amerykańskich list przebojów. Wychodzi w wielu krajach na świecie (Australia, Japonia, Kanada, Niemcy), nie w Wielkiej Brytanii.  
7 czerwca. W Stanach Zjednoczonych, po ogłoszeniu, że jego sprzedaż będzie wspierana "największą kampanią handlową w historii przemysłu muzycznego" nakładem Capitol ukazuje się podwójny album kompilacyjny Beatlesów zatytułowany "Rock'N'Roll Music" (w UK ukazuje się 11 czerwca). Zawartość albumu to: Twist And Shout,  I Saw Her Standing There, You Can't Do That, I Wanna Be Your Man, I Call Your Name, Boys , Long Tall Sally,Rock 'n' Roll Music, Slow Down, Kansas City, Money (That's What I Want), Bad Boy, Matchbox, Roll Over Beethoven, Dizzy Miss Lizzy, Anytime At All, Drive My Car, Everybody's Trying To Be My Baby, The Night Before, I'm Down, Revolution, Back In The U.S.S.R., Helter Skelter, Taxman, Got To Get You Into My Life, Hey Bulldog, Birthday, Get Back
10 czerwca
- Spora część oficjalnie wydanego w 1980 roku filmu koncertowego 'Rockshow' zostaje zarejestrowana w trakcie dzisiejszego koncertu w Seattle's Kingdome. Liczba zgromadzonej publiczności wynosi 67100, co o 11 tysięcy przekracza dopuszczalną pojemność hali Kingdome, będąc jednocześnie nowym rekordem ilości osób na koncercie. 
 
 12 czerwca - John i Yoko dołączają do Ringo w Cherokee Studios. John gra na fortepianie w utworze "A Dose Of Rock'N'Roll" oraz swojej własnej kompozycji "Cookin (In The Kitche Of Love)". Piosenki znajdą się na albumie "Ringo's Rotogravure".  TO OSTATNIA SESJA NAGRANIOWA JOHNA przed 4 sierpnia 1980, kiedy rozpocznie prace na swoim ostatnim albumem, "Double Fantasy". 

Wielka Brytania. "Silly Love Songs" #2,  ustępuje o jedno miejsce na listach hitowi angielskiej kapeli scrumpy and western, czyli mniej więcej country kabaretowe, na wesoło, The Wurzels "Combine Harvester". Reszta 1-szej dziesiątki to: #3: J.J. Barrie - "No Charge", #4: ABBA - "Fernando", #5:  Real Thing - "You To Me Are Everything",   #6: Robin Sarstedt - "My Reistance Is Low", #7: The Rolling Stones - "Fool To Cry",  #8: Bellamy Brothers - "Let The Love Flow", #9: Melba Moore - "This Is It", #10: Sutherland Brothers and Quiver - "Arms Of Mary".  Prywatnie dodam, że wysokie pozycje jak i samo znalezienie się na liście piosenek z pozycji 3, 6 i 9 jest dla mnie dużą niespodzianką. 
 
19 czerwca. W trakcie przerwy w trasie (18 czerwca Paul kończy 34 lata) para McCartney'ów spotyka się z Ringo w studiu nagraniowym Cherokee, gdzie razem spędzają cztery godziny na sesji nagraniowej do napisanego przez Paula utworu "Pure Gold".
 

 
21-22 czerwca.
Forum, Los Angeles. Wingsomania. Z Japonii przylatują dwa samoloty z członkami Wings Club Tokyo, W czasie pierwszego koncertu z bukietem kwiatów na scenę wkracza Ringo i wręcza go Paulowi, sam chwytając za gitarę. Publiczność szaleje. Sytuację gdy do garderoby schodzą obaj ex-Beatlesi oraz inni znani goście możemy zobaczyć w filmie dokumentalnym, "Wings Over The World" (clip poniżej).
 Wśród widzów koncertów Wings w specjalnym miejscu dla VIP-ów można dostrzec takie osobistości jak Elton John, Diana Ross, Harry Nilsson, Jack Nicholson, Robbie Robertson (lider The Band, zespołu Boba Dylana), Leo Sayer, Dustin Hoffman, John Bonham z Led Zeppelin czy Dennis Wilson z Beach Boys.
 
 

 
 
24 czerwca.
  W California's Benedict Canyon w Harold Lloyd Estate (Beverly Hills) Paul organizuje przyjęcie mające uczcić zakończenie trasy koncertowej. Feta tzw. "White Party" kosztuje 75000 dolarów. Zaproszeni goście proszeni są o założenie białych ubiorów, przez co mają ułatwiać  wynajętym malarzom z Hawajów malowanie ich kolorowymi spray'ami. Wśród gości Jack Nicholson, Rod Stewart, Tony Curtis, David Cassidy, Chuck Norris, bracia Jacksonowie (oczywiście z Michaelem - zdjęcie niżej) oraz członkowie Beach Boys. Rewanżują się Paulowi za jego obecność kilka dni wcześniej, 20 czerwca na przyjęciu urodzinowym Briana Wilsona, lidera tej kapeli.
 
PAUL: Po rozpadzie The Beatles mógłby ktoś pomyśleć, że będzie mi bardzo trudno jeszcze raz zorganizować coś tak wspaniałego. W każdym razie ja tak uważałem... Jednak ta trasa sprawiła, że zrozumieliśmy swe znaczenie jako grupy, przekonując również o tym naszą publiczność. Bo przecież nie był to jednorazowy koncert. Czuję, że wreszcie wchodzimy na właściwe tory. Jeszcze tu wrócimy! 
 
 
25 czerwca. W Anglii, w ramach promocji albumu "Rock'N'Roll Music", Parlophone wydaje dwudziesty czwarty, oficjalny singiel The Beatles, z utworami "Back In The USSR" i "Twist And Shout": R 6016. Płyta wejdzie na listy 10 lipca, dojdzie do 19 miejsca list przebojów, an których będzie przez 6 tygodni. Z kolei EMI utwoprzy videoclip do utworu ze strony A, składajacy się z urywków koncertów zespołu z Holandii 1964 oraz w Niemczech z 1966.
 

 
 
 
 
 


 

Historia The Beatles

  HISTORY  of   THE BEATLES
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz