14. SIERPIEŃ 1966


JOHN: Bzdurą jest porównywanie nas do braci Marx. Jedynym podobieństwem jest to, że ich było czterech i nas też jest czterech.
2 sierpnia - George udaje się z Patti do Devon, gdzie matka Patti ma farmę. Para odpoczywa tam kilka dni.
4 sierpnia – burza wywołana odbiorem Amerykanów wypowiedzi Johna o większej popularności kapeli nad Jezusem trwa. Najostrzej jest w Republice Południowej Afryki, gdzie Rząd zabrania puszczania muzyki Beatlesów w mediach. Dzień później niektóre radiostacje w Hiszpanii postępują podobnie.
GEORGE: Chyba zaproponowano nam koncerty w RPA, ale nie pojechaliśmy, za co zabronili słuchania naszych płyt....
PAUL:Ponieważ wszyscy w zespole mamy takie podejście, nie chcieliśmy występować w RPA, ani w innym kraju gdzie separowano czarnych. Mówiono nam potem, że jak się gdzieś wpuści wszystkich, to czarni trzymają się czarnych, a biali też razem. Nikt się nie integruje, dlatego, że ktoś mówi, że to jest właściwe, tylko zwyczajnie chce być z kumplami. To było w porządku ale nie chcieliśmy segregacji rasowej. popieramy prawa człowieka. To nie była chęć bycia takim cacy...
5 sierpnia - na Wyspach debiut albumu 'Revolver' oraz singla 'Eleanor Rigby' / 'Yellow Subamrine'(podwójne strony A)
6 sierpnia – Brian Epstein przerywa swój wypoczynek w Portmeirion w Północnej Walii i wylatuje do Nowego Jorku gdzie bierze udział w konferencji prasowej, zorganizowanej w hotelu Sheraton na Manhattanie broniąc Johna i podkreślając niefortunność jego wypowiedzi i wyrwanie jej z pełnego kontekstu zdania. Powtarza do znudzenia gdzie tylko może, że "... cytat z wypowiedzi Johna Lennona zatraca sens, ponieważ został wyrwany z kontekstu". Łagodzi to nieco napięcie ale niektórzy Amerykanie są nadal żądni krwi i menadżer zespołu wie, to nie koniec awantury. Zamieszanie też dostrzegać zaczynają brytyjskie gazety. 'Evening Star' pisze o końcu idylli The Beatles w USA, 'Evening News' o rozprzestrzenianiu się w USA negatywnych opinii o Fab4.
6 sierpnia – BBC nadaje godzinny program zatytułowany 'The Lennon And McCartney Songbook', w którym obaj muzycy udzielają obszernych wywiadów. Muzycy oczywiście nie pojawiają się w studiu radiowym, wcześniej oba wywiady nagrano w domu Lennona w Kenwood, Weybridge oraz u McCartney'a przy Cavendish Avenue 7 w Londynie. Muzycy omawiają około 15-tu wersji własnych piosnek w tym nagrane przez takich wykonawców jak Ella Fitzgerald, Peggy Lee czy The Mamas And The Papas. W tym samym dniu BBC-radio nadaje też program Davida Frosta 'Phonograph' z udziałem Paula.David Frost największe wydarzenie swego życia ma przed sobą -  nie spotkanie z Beatlesem. Kilka lat później przeprowadzi swój najsłynniejszy wywiad -  z Richardem Nixonem, ex-prezydentem (po aferze Watergate).
8 sierpnia – ten sam singiel co w Wielkiej Brytanii wydany trzy dni wcześniej, ukazuje się w USA. Także album 'Revolver' Capitol wypuszcza tego samego dnia na rynek, ale oczywiście jest to nadal amerykańska wersja albumu zespołu.
9 sierpnia – w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje w tym dniu zniszczony jedyny egzemplarz oryginalnego, nigdy nie wykorzystanego miksu stereo piosenki „We Can Work It Out”.
10 sierpnia - 'Yellow Submarine' numerem 1, 'Eleanor Rigby' numerem 2 w UK New Musical Express chart
11 sierpnia – w tym dniu The Beatles odlatują do USA na swoje ostatnie tournée – choć oczywiście nikt o tym , że tak będzie nie wie. Muzycy lecą pełni obaw, najbardziej wystraszony jest John, choć stara się tego nie okazywać. Jeszcze w Londynie Beatlesi odpowiadają na kilka pytań.
P(Pytanie): John, czy wyczekiwałeś tej trasy?
John: Tak.
P: Teraz, oczywiście te religijne kontrowersje, wiem, że nie masz specjalnej ochoty o tym rozmawiać, ale czy trochę nie martwi Ciebie ta sytuacja przed wylotem do Stanów ?
Paul i David Frost.
John: Oczywiście, że martwi mnie to ale mam nadzieję, że wszystko się jakoś ułoży.
P: Czy spodziewacie się, że będzie to tak samo kontrowersyjna trasa jak ta na Filipiny?
Paul: Nie, nie, będzie wspaniała.
P: Dlaczego tak uważasz Paul?
Paul: Po prostu będzie ok, zobaczysz, będzie świetnie.
Beatlesi lecą do Chicago, przez Boston. Na miejscu w Astor Tower Hotel odbywa się kolejna konferencja, w oku cyklonu koordynuje ją Tony Barrow. Amerykańskie tournée zespołu zaczęło się! Przeczytaj jeszcze raz: Popularniejsi od Jezusa

The Beatles na lotnisku w Heathrow w Londynie przed wylotem do Ameryki.

Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz