LUTY 1972


31 stycznia - 7 lutego – w Nowym Jorku trwają prace nad 5-odcinkowym programem popularnego talk-show „The Mike Douglas Show” z udziałem Johna i Yoko. Wszystkie odcinki zostaną wyemitowane przez stację WBC w dniach 14-18 luetgo 1972. 
Wybrane przeze mnie ‘ciekawostki’ z tych programów: John w pierwszym odcinku wyjaśnia, że to on napisał środkową część ‘Michelle”, dodając przy tym: ‘Zazwyczaj puszczają „Yesterday”, którą napisał Paul’. Przy piosence Yoko ‘Sisters O Sisters’ John stwierdza, że niektórzy uważają, że jest to piosenka o zakonnicach.
W programie John i jego zespół Plastic Ono Band – wraz z nowojorską grupą Elephant’s Memory – wykonują na żywo: „It’s So Hrd”, „Midsummer New York”, ‘Memphis Tennessee’ oraz ‘Johnny B. Goode’ (do zespołu dołącza – ku zachwytowi Johna – sam kompozytor piosenki, Chuck Berry - patrz link). W czwartym odcinku John wykonuje na żywo „Imagine”. W ostatnim odcinku Joh  i Yoko wykonują na żywo ocenzurowaną, akustyczną wersję piosenki „Luck Of The Irish”.

Uwaga: Przez wiele lat po pierwotnych emisjach, te pięć 73-minutowych odcinków marniało nietkniętych w archiwum prasowym w Pensylwanii. Yoko uratowała je, dołączając do zdjęć z filmu „Milk And Honey” z 1984 roku. 19 maja 1998 roku wszystkie 5 odcinków wydano w Ameryce na kasetach VHS.

 
1 lutego – w londyńskim studiu Island Wings nagrywają ‘Give Back To The Irish’ już z Henrym McCulloughem w skłądzie. Na pytanie reportera stacji ABC, George Watsona o to, czy Paula, jako artysty estradowego,  nie martwi fakt jego zbyt mocnego wdania się się  w politykę, ex-Beatles odpowiada: ‘Nie, nie można żyć poza tymi sprawami, jeśli się choć trochę myśli. Wciąż jesteśmy ludźmi, więc kiedy w czasie śniadania czytamy poranne gazety, takie wiadomości wpływają na nas. Dlatego nie mam nic przeciwko swemu zachowaniu, nie martwi mnie ono. Nie planuję jednak, że wszystko co zrobię teraz będzie miało podłoże czysto polityczne, ale wyjątkowo w tej kwestii uważam, że rząd brytyjski przeciągnął strunę i pokazał się jako reżim większy, niż kiedykolwiek myślałem’. Wystąpienie to zostało ponownie wyemitowane w programie David Frost Salutes The Beatles 21 maja 1975 roku.
2 lutego – Wings przeprowadza próby przed serią zbliżających się koncertów tzw. 'Wings University Tour'.
4 lutego -  Senator Strom Thurmond, autor kierowanej do Ministra Sprawiedliwości USA Johna Mitchella notatki sugeruje, że John Lennon powinien zostać wydalony z USA ponieważ ze względu na ‘polityczne poglądy i aktywizm’ jest tu „niechcianym obcokrajowcem”.
5 lutego - John i Yoko znajdują się pośród 400 gorączkowo protestujących przed nowojorskimi biurami British Overseas Airways Corporation osób. Ich akcja kierowana jest przeciw polityce Wielkiej Brytanii w stosunku do Irlandii Północnej.
 
 
8 lutego - trasa Wings. Paul, Linda z zespołem, żonami jego członków, ich dziećmi a nawet zwierzętami domowymi, wsiadają do autokaru i wyjeżdżają na autostradę, zatrzymując się w dowolnie wybranych przez siebie miastach uniwersyteckich. 
Za autokarem podąża ciężarówka z instrumentami, sprzętem i dwoma technikami. W każdym mieście Paul wysyła najpierw asystentkę aby dowiadywała się czy zespół może wystąpić dla studentów. 
Jak to się odbywało? Przykład z miasta Notthingham - pierwszego koncertu. Wspomina Trevor Jones, menadżer trasy: "Około piątej po południu spotkaliśmy się z przedstawicielami studentów, załatwiając wszystko na następny dzień. W Notthingham było najlepiej, bo wszyscy byli nastawienie bardzo entuzjastycznie. Nikt nie sprawiał nam żadnych problemów, bo tak naprawdę nikt nie wierzył, że do tego dojdzie. Następnego dnia zaczęliśmy się już rozkładać, wywiesiliśmy trochę plakatów i ogłaszaliśmy się przez system nagłaśniający".
9 - 23 lutego:  BRYTYJSKA TRASA UNIWESYTECKA WINGS (WINGS UNIVERSITY TOUR) . Repertuar to: 'Blue Moon of Kentucky', 'Help Me', 'Say Darling', 'Wild Life', 'Big Bop', 'Henry's Blues', 'My Love', 'Long Tall Sally' (jedyna piosenka z repertuaru The Beatles, cover), 'Seaside Woman', 'Some People Nver Know' oraz 'Smile Away'. Czasami zespół dorzuca 'Give Back To The Irish' , 'The Mess' oraz 'Lucille' ale ponieważ wcześniej ich nie przećwiczył robi to sporadycznie.

 9 lutego: Nottingham, Anglia, Notthingham University  
10 lutego: York, Anglia, University of York
11 lutego: Kingston koło Hull  , Anglia, Hull University West Refectory
13 lutego : Newcastle koło Tyne, Anglia, Newcastle University
14 lutego: Lancaster, Anglia, Lancaster University
16 lutego: Leeds, Anglia, Leeds University
17 lutego: Sheffield, Anglia, Sheffield University
18
lutego: Salford, Anglia, University of Salford
21
lutego: Birmingham, Anglia, Birmingham University
22
lutego: Swansea, Walia, Swansea University
23
lutego: Oxford, Anglia, Oxford University

LINDA: Paul cały czas powtarzał mi, że dałby wszystko byle tylko ponownie stanąć na scenie, ale jednocześnie chciał abym i ja brała w tym udział."Wyobrażasz sobie"- mówił mi, "stać na deskach gdy podnosi się kurtyna i przyglądać się czekającej publiczności". Mówił to z takim przejęciem, że w końcu się zgodziłam'.
Ze swojego biura asystentka Paula, Shelley Turner (na informację, że nie wszędzie docierają informacje gdzie zagra zespół Paula, mnóstwo chętnych nie może się dostać)  tłumaczy dziennikarzom: "Wjechali w trasę, biorąc ze sobą mnóstwo kanapek. W tym tygodniu mogą pojawić się i zagrać dosłownie wszędzie. Sama dokładnie nie wiem, gdzie się teraz znajdują".
LINDA: Graliśmy ze sobą tylko pięć razy, a już jestem pewna wszystkich naszych muzyków. Jak dotąd reakcje publiczności były bardzo pozytywne. Być może wyda się to zaskakujące ale podobają mi się te koncerty -  przypominają nieco wakacje na kółkach, a muszę powiedzieć, że naszym dzieciom to się podoba... Nie chcemy być do niczego przywiązani. Jeśli więc obudzimy się rano stwierdzając, że nie chce nam się jechać do Hull, nie jedziemy tam. Zawsze w takich zorganizowanych trasach cierpi nasza wolność osobista, więc to chyba jedyny dobry sposób.
10 lutego:  telewizja BBC ogłasza, że ze względu na kwestie poprawności politycznej zarząd sieci nie puści singla 'Give Back To The Irish'. Dla nikogo nie jest to zaskoczeniem. Dwa dni później Shelley Turner ogłasza: 'EMI w 100% popiera ten projekt i bardzo chce go wydać. Jak tylko więc zapną wszystko na ostatni guzik, z pewnością wydadzą singiel. Z pewnością płytka trafi na półki sklepowe już w przyszłym tygodniu. Paul bardzo się przejmuje sytuacją Irlandczyków'

17 lutego: w Londynie sąd odrzuca pozew Northern Songs w sprawie zapoczątkowanej przez Paula w grudniu 1970. Wg. przedstawicieli tej wytwórni Paul domagał się, by żadna z jego kompozycji, które tworzy we współpracy z kimkolwiek innym niż John, nie była związana umową z 1965 roku, dającą prawa autorskie Northern Songs (umowa ma wygasnąć w lutym 1973). W USA na zgromadzeniu akcjonariuszy  firmy, Allen Klein oświadcza, że trzej Beatlesi wystosują  niebawem do Paula propozycję spłaty jego 25%  akcji firmy Apple. Ma to oczywiście miejsce ze względu na pojawiające się opinie o ociepleniu stosunków między Johnem i Paulem. Kilka dni późnej Paul, słowami swej asystentki, Shelley Turner wyjaśnia, że jest zainteresowany propozycją kolegów, ale jak na razie jeszcze jej nie widział.

25 lutego:  W Wielkiej Brytanii ukazuje się pierwszy singiel Wings, 'Oddajcie z powrotem Irlandię Irlandczykom'. Premiera amerykańska trzy dni później. Większość radiostacji zakazuje emisji singla, w tym ITA, Radio Luksemburg, ATV, GPO. Paul komentuje: 'No to dobrze! Sądzę, że BBC powinno zostać wysoce nagrodzone... za to, że nie pozwala by młodzi ludzie słuchali moich opinii'.
Znany brytyjski prezenter  John Peel oświadcza (Radio One - na zdjęciu), że bardzo go niepokoi zakaz wydany przez BBC na emitowanie tego utworu. 'On sam (zakaz)  przecież jest o wiele mocniejszym czynem politycznym, niż treść wyrażającego opinię jednej tylko osoby utworu'
27-28 lutego - Ringo Starr i Maureen biorą udział w przyjęciu zorganizowanym w hotelu Intercontinetal w Budapeszcie, uświetniającym 40-te urodziny Elizabeth Taylor. Wśród gości obecna jest księżna Monaco -  Grace Kelly.

George i Patti Harrison, w drodze z posiadłości Friar Park do Londynu biorą udział w wypadku na autostradzie A4 w pobliżu Maidenhead (Berkshire).  Około północy ich biały. 6-cio litrowy mercedes dojeżdża do nowo otwartego ronda (awaria świateł) i uderza w lampę uliczną. George - z zakrwawioną twarzą - oraz Patti ze wstrząsem mózgu odwiezieni zostają przez karetkę do szpitala.  Wszystko jednak si.ę dobrze kończy, bez zdrowotnych konsekwencji dla obojga, choć George'owi założono kilka szwów. Powraca on po wypadku do domu, Patti pozostaje na krótkiej obserwacji kilka dni. Na zdjęciu Beatles w karetce ambulatoriom.


29 lutego - wygasa ważność amerykańskich wiz Johna i Yoko, jednak szybko zostają im przedłużone o kolejne ... 15 dni. Zapoczątkuje to okres trzyipółrocznych starań Johna o prawo osiedlenia się w Stanach. Niechęć władzy w tym czasie opiera się - przypuszczalnie - przede wszystkim na jego wyroku z 1968 roku, kiedy to został uznany winnym posiadania narkotyków. Ale złe wibracje w tej sprawie będą napływać.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz