A BEGINNING


Kompozycja: George Martin
Nagrana: 22 lipca 1968
Producent: George Martin
Inżynier: Ken Scott
Wydana: 28 października 1996 (UK), 29 października 1968 (USA)
Wytwórnia: Apple Records
Czas: 0:50
 
Obsada: 
Nieznani z nazwiska muzycy, instrumentarium: 12 skrzypiec, 3 altówki, harfa, 3 flety, klarnet, róg, wibrafon, kontrabas

Dostępne na:
Anthology 3

Utwór mało znaczący,  w zasadzie znajduje się on w dyskografii zespołu tylko z dokładności kronikarskiej. Skoro wymienia się go wszędzie gdzie podaje się dorobek zespołu, nie mogło zabraknąć go na moim blogu , zwłaszcza że omawiam (opisuję) teraz tutaj na blogu 'The White Album' Beatlesów, w ramach uzupełniania opisów wszystkich utworów z dyskografii zespołu. Tak więc czas na krótki dzisiaj utwór z 1968 roku, roku powstawania albumu 'The Beatles' (aka White Album) i bardzo przełomowego roku w historii zespołu. Roku, w którym każdy z muzyków zaczął sobie zdawać sprawę, że zbliża się już koniec, wyczerpała się formuła czterech przyjaciół tworzących razem muzykę. 
Dzięki 'A Beginning' George Martin może pochwalić się faktem, że nie tylko produkował Fab4 ale także tym, że w dyskografii najsłynniejszego zespołu świata jest jego kompozycja, choć żaden Beatles nie zagrał na nim na żadnym instrumencie i raczej nie przejmował się jego powstawaniem. Utwór w swoim zamyśle miał być instrumentalnym wprowadzeniem, częścią piosenki Ringo Starra "Don't Pass Me By". Jako już oddzielna ścieżka ukazał się na 3 płytce 'Anthology'. Dwie pierwsze części 'Antologii' zawierały dwa nowe utwory The Beatles, 'Free As Bird' (podpisaną jako wspólna, kompozycja wszystkich czterech Beatlesów) oraz solową kompozycję Johna (użyczoną zespołowi przez Yoko) 'Real Love'. 
Trzecią płytę miała otwierać kolejna kompozycja solowa Johna 'Now And Then', ale z powodu sprzeciwu George'a Harrisona, który uznał ją za zbyt słabą, nagranie tej kompozycji nieżyjącego Beatlesa zarzucono. Na pierwszą ścieżkę trzeciej płytki kolekcji CD trafiła właśnie kompozycja Martina 'A Beginning', trudno mi precyzyjnie wyjaśnić z jakiego powodu. Tytułu? 
Utwór pojawia się także w filmie 'Yellow Submarine' (tuż przed piosenką 'Eleanor Rigby'), ale nie jest wyszczególniony na albumie z muzyką do filmu.
W nagraniu, w które nie zaangażowali się Beatlesi (lub nic o tym nie wiadomo), wzięli udział ci sami muzycy, którzy w tym samym dniu zostali zaproszeni do udziału w nagraniu utworu 'Good Night', napisanej specjalnie dla Ringo przez Johna Lennona.Nie znamy ich nazwisk.
_____________________________________________________________

The Beatles - A Beginning


Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

2 komentarze:

  1. Chciałam Panu podziękować, za tworzenie takiego bloga. Podziwiam Pana za włożenie w niego tyle pracy. Skąd czerpie Pan materiały? Chodzibmi o konkretne źródła. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wita, napisz do mnie na maila blogu, masz go na dole, chętnie Ci odpowiem. Pozdrawiam i zostawiajcie tutaj swoje imiona lub wchodźcie do Obserwatorów, wtedy rozpoznaje Was piszących do mnie polsku. :) Krótko odpowiem: moje źródła masz też opisane w zakładce ŹRÓDŁA w głównym menu (http://fab4-thebeatles.blogspot.com/2012/10/zroda.html), choć cały czas one rosną:)

    OdpowiedzUsuń