YESTERDAY... AND TODAY - ALBUMY USA

indeks: Capitol, ST 2553
wydany: 20 czerwca 1955
długość: 27:33
producent: George Martin
więcej szczegółów przy dyskografii brytyjskiej i opisach poszczególnych piosenek.

Album ogromnie wyczekiwany w USA. Dziewiąty w USA wydany przez Capitol. Amerykanie z wytwórni czekając na nowy materiał zespołu z radością wydali nowego singla zespołu „Paperback Witer/ Rain” o 10 dni wcześniej niż Brytyjczycy, ale już nowy, oryginalny materiał, musieli wydać po brytyjskiej premierze. Zamieszanie z kontrowersyjną okładką Roberta Whitakera z tzw. sesji rzeźniczej opisywałem w ramach HISTORII (Link). Album z taką okładką ukazał się 15 czerwca, ale już 5 dni później na froncie pojawili się znowu „grzeczni” Beatlesi, bez mięsa i białych fartuchów.
Pewne rozczarowanie musiało spotkać tych wszystkich fanów zespołu za oceanem, którzy skonstatowali, że na nowym albumie ponad połowę piosenek już znają z poprzednich singli. Nie mogli też się nie dowiedzieć, że w ojczystym kraju Beatlesi wydali nowy album z premierowymi piosenkami. Na „nowo – starym” albumie amerykańscy fani otrzymali dwie piosenki z singla 'Yesterday'/'Act Naturally', z brytyjskiej wersji 'Revolver' dwie piosenki z ostatniego singla 'Nowhere Man' oraz 'What Goes On' (Amerykanie uwielbiali zabawnego Ringo stąd na stronach B piosenki z nim w roli głównej), 'Drive My Car', 'If I Needed Someone', obie piosenki z singla: 'Drive My Car' / 'We Can Work It Out'. Całość uzupełniały piosenki premierowe z „Revolver': 'I'm Only Sleeping', 'Doctor Robert' i 'And Your Bird Can Sing' zmiksowane w wersji stereo. Pamiętajmy, że dopiero wersje z 2009, zremasterowane albumy 'Help!' oraz 'Rubber Soul' wydano tak jak zostały zmiksowane w 1965 roku. Wcześniej Capitol utworzył wersje stereo z wersji mono z 1966 roku trzech ostatnich piosenek, ponadto miksując je dość specyficznie (inna kompresja ale przede wszystkim pogłosy, jakich brak w oryginałach angielskich.
Jak zwykle amerykańskie wydanie albumu ogromnie zirytowało wszystkich Beatlesów, nie wyłączając George Martina.


Album pomimo to spędził na liście Billboardu 5 tygodni na czele i zaczął spadać dopiero gdy siedem tygodni później pokazał się upragniony 'Revolver', choć znowu nie w takiej postaci jak na Wyspach. Sprzedał się w ilości miliona sztuk, co przy 6 milionach 'Rubber Soul” było mizernym wynikiem ale wciąż nieosiągalnym dla innych wykonawców.
___________
Więcej o tym albumie w serii postów 1966 - raz jeszcze, które znajdziesz w zakładce: 1966Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz