A,B,C - VOL. 8
_____________________________________________________________________
- C-


CASBAH, COFFE CLUB


Kolejny słynny 'beatlesowski' lub w Liverpoolu, ustytuowany przy Haymans Green 8, West Derby, w starej wiktoriańskiej willi, zamieszkałej przez rodzinę Johna i Monę Best oraz ich dwóch synów, Petera oraz Rory'ego. Wg. niektórych opracowań: "PIERWSZY DOM THE BEATLES". Dwójka synów Mony miał tak spory krąg odwiedzających ich kolegów, co zasugerowało jej by chłopcy wyremntowali ogromną piwnicę i zmienili ją w klub do swoich prywatnych spotkań. Pomysł w założeniu miał polegać na stworzeniu w podwojach domu Bestów, gdzie młodzież mogła się spotykać w weekendy, tańczyć przy muzyce z szafy grającej, ale także słuchać lokalnych zespołów. Początkowo klub miał być otwarty tylko w piątki i soboty, ostatecznie był otwarty przez cały tydzień. Przy renowacji, dekorowaniu piwnicy prócz Mony i jej dwóch synów, oraz grupki chętnych przyjaciół i znajomych z otoczenia, znajdował się także Ruth Morrison, który zasugerował by w klubie zaczął grać Les Stewart Quartet, którzy grali w niedalekim (choć to pojęcie względne, wszędzie młodzież musiała dojeżdżać autobusami, na rowerach lub iść pieszo po kilkanaście km) Lowlands Club. Klub odwiedziło wkrótce dwóch muzyków Les Stewart Quartet, Ken Brown i George Harrison. 


Pomysł grania w nowych klubie Mony spodobał się przede wszystkim Kenowi (na zdjęciu: Ken drugi z prawej, obok Johna Lennona, przy mikrofonie Paul, z lewej George - Quarrymen 1959), który poświęcał tyle czasu na remont i malowanie (na suficie były smoki) nowego klubu, że zdenerwowany Les Stewart wyrzucił go z zespołu. Harrison odszedł z Brownem ( w styczniu 1969, gdy Quarrymen przestał działać, George wrócił do zespołu Stewarta). Mona dokupiła fotele, ekspress do kawy, w klubie można było także napić się lekkich drinków, zjeść chipsy i hot doga. W malowaniu ścian pomagali także właścicielce klubu dwójka studentów koledżu plastycznego, których przyprowadził George. Ta dwójka to oczywiście Cynthia Powell oraz John Lennon. John namalował na suficie nad parkietem tanecznym afrykańskie impresje, trochę pozmieniane za radą Mony Best, Paul malował tęcze, George gwiazdy (patrz rysunek niżej).Po dwóch miesiącach klub był gotowy do otwarcia. Ulubionym w owym czasie filmem Mony Best był amerykański dramat z 1938 roku, zatytułowany 'Algiers' z Charlesem Boyerem w jednej z głównych ról. Ludzie mówiąc o filmie, naśladowali jego sposób wymowy , mówiąc ''Come with me to the Casbah', choć taka linia dialogowa w filmie nie pada. Klub miał więc swoją nazwę. Otwarty został 29 sierpnia 1959 roku z zespołem The Quarry Men na scenie. Otwarty był codziennie od 19.30 oraz w soboty. Członkostwo klubu kosztowało 2 szylingi i sześć pensów na cały rok, jeden wstęp 1 szylinga. Dla chłopców kary były niebieskie, dla dziewcząt różowe (zdjęcie). W pierwszym roku działania klubu zapisało się do niego ponad 1000 członków.
Gdy Les Stewart odrzucił propozycje finansowe Mony Best, z pomocą przyszedł George, mówiąc, że ma dwójkę przyjaciół, którzy mogą zastąpić w sumie każdego. Bez perkusji, z jednym słabym wzmacniaczem Browna, w Casbah zaczęli grać właściciel 'pieca', George, John Lennon oraz Paul McCartney. Skład ten w klubie Bestów grał w każdą sobotę (29 sieprnia, 2,12, 19 oraz 26 września, 3,10 października). Awantura między właścicielką klubu a zespołem nastąpiła 10 października, gdy Mona nie chciała zapłacić całej stawki choremu Brownowi, nie grającemu tego dnia. To bardzo wkurzyło resztę, solidarnych Johna, Paula i George'a. Wściekli opuścili klub. Całe zdarzenie wymogło na Peterze - oczywiście za namową matki - by na potrzeby klubu, z sobą za perkusją powołał nowy zespół (The Blackjacks, Black Jacks) oraz znalazł inne zespoły (udało mu się z Rory Storm & the Hurricanes).

29 sierpnia 1959, Casbah, śpiewa Paul, z gitarą John.

Trójka przyszłych Beatlesów pojawiła się w Casbah dopiero 3 sierpnia 1960 pod szyldem The Silver Beetles, kiedy ich zaklepane 'granie' w Grosvenor Ballroom, Wallasey, anulowano. Występ w Casbah potraktowali rezerwowo, niebawem mieli jechać do Hamburga, ale potrzebowali perkusisty.Jak wiemy pojechał tam z nimi Pete. The Beatles zagrali jeszcze w Casbah nie raz a wiele razy. Kolejne regularne występy Beatlesów w Casbah miały miejsce 8, 15,22 stycznia, 12, 19, 26 lutego, 5 i 19 marca, 6,134,27 sierpnia, 10, 24 września, 22 października, 19 i 25 listopada, 3 i 17 grudnia 1961, W 1962 roku na scenie klubu Casbah The Beatles: 7, 14, 21 stycznia, 4, 11, 18 i 25 lutego, 4,11,19 oraz 25 marca, 1 i 7 kwietnia. Ostatni raz w Casbah The Beatles wystąpili 24 czerwca, kiedy to klub zamknięto z powodu śmierci jednego z członków rodziny Best.


  Ale w Casbah Beatlesi nie tylko grali. Gdy muzycy mieli związać się umową menadżerską z Brianem Epsteinem. 10 grudnia 1961 wszyscy spotkali się w klubie w celu omówienia szczegółów kontraktu.
Klub Casbah w historii The Beatles odegrał kolosalną rolę. Możliwe, że gdy nie powstał, zespół Quarrymen by nie ewoluował i może nigdy nie przemieniłby się w The Beatles. Granie w klubie Mony Best umożliwiło także młodym muzykom w tych trudnych wtedy dla całej Wielkiej Brytanii czasach zarabianie 
pierwszych swoich pieniędzy. Tylko regularne, znane z wyprzedzeniem, koncerty u Mony Best, zapewniające pewien skromny status materialny muzykom, zapobiegło być może rozpadowi zespołu jako grupy muzyków jak i kolegów. Klub także brał na siebie rolę promotora nieznanego zespoliku z Liverpoolu. Także dzięki klubowi, Beatles mieli pierwszego własnego, przyzwoitego, ba, całkiem profesjonalnego perkusistę. W dodatku najprzystojniejszego z nich, co było również nie bez znaczenia. W klubie Casbah Beatlesi poznali swojego pierwszego, tymczasowego road -managera, Franka Garnera, oraz już pierwszego road - menadżera 'na serio', jednego z 'piątych Beatlesów', Neila Aspinalla. Więcej w HISTORII  na blogu.
Mona Best zmarła na atak serca, po długotrwałej chorobie, 9 września 1988.
Stuart Sutcliffe na scenie w Casbah
 
"Autograf" Johna Lennona, wyryty na ścianie klubu.


_____________________________________________________
- L-

LENNON & McCARTNEY SONGBOOK, THEGodzinny program radiowy BBC emitowany w 1966 roku, w którym przedstawiono covery kompozycji spółki Lennon i McCartney, Obaj Beatlesi wystąpili w audycji, Paul udzielił także wywiadu w swoim mieszkaniu przy Cavendish Avenue (6 sierpnia, audycja została nadana 29 sierpnia). W show puszczono tylko jedną oryginalną piosenkę The Beatles, 'Good Day Sunshine' z albumu Revolver, wydanego miesiąc wcześniej. Wśród artystów wykonująych piosenki Johna i Paula byli m.innymi tacy artyści jak: Ella Fitzgerald, the Mamas and Papas, Pat Boone, Peter Sellers oraz Nancy Sinatra.

___________________________________________________
- O-

O'DELL DENNIS


Producent filmowy, urodzony w Irlandii, który współpracę z The Beatles rozpoczął na jeszcze na planie 'A Hard Day's Night' (jego debiut jako tzw. nadzwyczajny producent). Później O'Dell pracował z Paulem przy filmie 'The Family Way', do którego McCartney napisał muzykę, z Ringo przy 'The Magic Christian' (w roli głównej Peter Sellers). Gdy w lutym 1968 powstała firma Apple Films, O'Dell został wyróżniony bo został takim samym dyrektorem firmy jak czterej Beatlesi i Neil Aspinall (był jednocześnie dyrektorem Apple Publicity). Warto przede wszystkim podkreślić jego zaangażowanie przy produkcjach filmów: 'Magical Mystery Tour', 'Let It Be' - The Beatles, oraz 'The Concert For Bangladesh' - George'a Harrisona (współpracował później nadal z George'm w jego firmie produkującej filmy Handmade Films - razem na zdjęciu) . O'Dell został wymieniony z imienia i nazwiska w utworze The Beatles 'You Know My Name (Look Up The Number)': Good evening and welcome to Slaggers/ Featuring Denis O'Bell/ Come on Ringo, let's hear it for Denis.


Brian Epstein, Dick Van Dyke, Walter Shenson, Mal Evans, Alun Owen oraz  Denis O’Dell Twickenham Studios, na planie filmu 'A Hard Day’s Night' (1964) _______________________________________________________
- Q-

QUICKLEY TOMMY
Ringo Starr, Tommy i Tony Barrow
Piosenkarz tzw. nurtu "Merseyside" (z Liverpoolu), który wystąpił z Beatlesami we wtorek 31 stycznia 1963 roku w Majestic Ballroom, Birkenhead jako Johnny Quickly & the Challengers. Mandżer The Beatles Brian Epstein zwrócił na niego uwagę w czasie show promującego jego własną firmę NEMS Enterprises Beatles w Queens Hall, Widnes. Epstein w owym czasie co prawda prawie całą uwagę koncentrował na Beatlesach, ale nie przeszkadzało mu to podpisywać kontraktów z nowymi wykonawcami jak Ray Horrick (poprzez firmę Dicka Jamesa) czy właśnie z Tommym (już przez własną firmę). Epstein stworzył dla niego zespół akompaniujący, The Remo Four oraz dał mu kompozycję Lennona i McCartney'a ,'Tip Of My Tongue' . Tommy brał udział w trzech tour oraz w Gwiazdkowm Show Beatlesów. Po odejściu z NEMS zniknął z brytyjskiej scenny muzycznej.

____________________


___________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz