A,B,C - VOL. 9





_______________________________________________________

  - F -
FARROW, MIA

Ur. 9 lutego 1945. Aktorka amerykańska, dla fanów Fab Four znana przede wszystkim z powodu swego związki z tzw. 'aferą Maharishiego w Rishikesh', która to zainspirowała Johna Lennona do napisania 'Sexy Sadie', utworu zamieszczonego na Białym Albumie (The Beatles) w 1968 roku. Mia za radą swojej siostry Prudence przebywała w tym samym czasie co Beatlesi na kursie medytacji w indyjskim ashramie Maharishiego Yogi, wiosną 1968. Prudence także została bohaterką piosenki zespołu, także napisanej przez Johna, 'Dear Prudence'. Więcej o aktorce i jej związkach z Beatlesami na blogu (także: tutaj).
  W wieku 22 lat Mia była już żoną Franka Sinatry, role w popularnym serialu TV 'Teyton Place' oraz przede wszystkim w psychologicznym horrorze Romana Polańskiego 'Rosemary's Baby' (Dziecko Rosemary). Aktorka zagrała jeszcze tylko w dwóch znaczących filmach: 'Great Gatsby' z Robertem Redfordem w roli tytułowej oraz w kryminale wg. Agathy Christie "Death On Nile'. Po rozwodzie z Sinatrą Mia związana była w długi (ponad 12 lat) burzliwy związek z Woody Allenem. Do dzisiaj jest aktywną działaczką UNICEF (Unicef Goodwill Ambassador). Podobnie jak np. Angelina Jolie udziela się w pomoc charytatywną potrzebującym na całym świecie (Dafur, Czad). 

FOURMOST, THE

Jeden z mniej znanych zespołów z Liverpoolu i tzw. Merseybeat. Nie mniej jednak grupa występowała razem z Wielkimi Beatlesami. Wtedy jeszcze niezbyt znanymi.
Zespół założyli Brian (Owie) O'Hara oraz Joey Bowers już w wieku po 13 lat. Nazwali go Two Jays. Przekształcili się w 1959 roku w Four Jays gdy do zespołu dołączyli Billy Hatton i Brian Redman. Owie grał na solowej gitarze, Billy na basie, Joey na gitarze a Brian na perkusji. Zespół prócz grania rocka, jazzu odgrywał także na scenie komediowe gagi.

The Fourmost - Baby I Need Your Lovin

Jako Four Jays wystąpili w klubie Cavern razem na scenie z The Beatles: 26 lipca, 18 października, 15 listopada oraz 13 grudnia - w 1961 roku. Wspólne występy znowu w Cavern  w 1962 miały miejsce: 24 stycznia, 5 kwietnia, 9 czerwca, 15 lipca i 20 października. Ponadto w 1962 roku:  5 kwietnia wystąpili razem z Beatlesami jako specjalnie zaproszeni goście w ich  Fan Clubie, oraz w Tower Ballroom  21 czerwca. Pod koniec roku w zespole nastąpiły zmiany w składzie, co zaowocowało zmianą nazwy na The Fourmost. Pod nową nazwą zespół wystąpił z Beatlesami w 1962 roku: 21 października, 25 listopada, 9, 12 oraz 16 grudnia. Zespół grywał także z Beatlesami nie tylko w kultowym klubie Liverpoolu. 29 czerwca 1962 roku zagrali razem w koncercie Operation Big Beat 3 w the Tower Ballroom, New Brighton oraz 12 października na koncercie Little Richard/ Beatles.
 Kolejne występy z coraz bardziej popularnymi kolegami The Fourmost zagrali w Cavern: 23 stycznia, 3 lutego oraz 12 kwietnia 1963 roku. 30 czerwca Brian Epstein podpisał z nimi kontrakt. Zespół w tym czasie tworzyli: Mike Millward, Billy Hatton, Brian O'Hara oraz Dave Lovelady. Dave wspomina, że zespół bronił się przed całkowitym przejściem na zawodowstwo, do którego namawiał ich Epstein. Gdy jednak kolejni artyści ze stajni menadżera Beatlesów, Gerry & the Pacemakers oraz Billy J. Kramer weszli na listy przebojów ze swoimi płytami Fourmost ulegli Epsteinowi.

Hello Little Girl
 
  Jak to zwykle bywało u Epsteina, ten przedstawił swoich nowych podopiecznych George'owi Martinowi, ale zespół nie miał materiału na płytę. Owie spytał Johna Lennona czy nie ma czasem jakiegoś wolnego do wykorzystania przez nich numeru. John odparł, że ma jeden, który kiedyś napisał siedząc w toalecie. Mowa o 'Hello Little Girl', utwór będący w repertuarze Beatlesów od 1958 roku (Fab4 nagrali go dla Decca oraz Parlophone). John Lennon powiedział o niej:  To jedna z pierwszych piosenek jaką kiedykolwiek napisałem. Miałem wtedy około 18 lat i dałem ją The Fourmost. 

Singiel Fourmost dotarł do 9 miejsca brytyjskich list przebojów. Kolejnym singlem zespołu była znowu kompozycja spółki Lennon i McCartney, romantyczny numer specjalnie napisany dla Fourmostów. 'Im In love' dotarła jednak  tylko do 17 miejsca list przebojów. 'Hello Little Girl' Fourmost wykonali w czasie pierwszego The Beatles Christmas Show w Finsbury Park Astoria (grudzień 1963).  Fourmost wystąpili także w drugim The Beatles Christmas Show, (The Hammersmith Odeon, 24.12. 1964 - 16.01.1965. Na zdjęciu z tego show poniżej Beatlesi siedzą w pierwszym rzędzie, w tylnym dwóch członków Fourmost,  Dakotas and Barron Knights, w środkowym jeden z  Fourmost, Tommy Quickly, Billy J Kramer, Rolf Harris, Cilla Black oraz kolejny członek  Fourmost.


Największym przebojem zespołu nie była jednak żadna kompozycja spółki Lennon & McCartney. Muzycy zwrócili się do Dicka Jamesa by poszperał w swoich zbiorach czy nie ma jakiejś dla nich piosenki, do której dysponuje prawami. James przypomniał sobie o piosence, która przyszła do niego w porannej poczcie (tak, tak, takie czasy). Było to demi piosenki 'A Little Loving', napisanej przez męża brytyjskiej aktorki Juliet Millsa  Russella Alquist. Grupa miała jeszcze dwa przeboje w swojej karierze: 'How Can I Tell Her?' oraz 'Girls Girls Girls' ale tylko w Wielkiej Brytanii i niektórych państwach zachodniej Europy. Nigdy w Ameryce.

_______________________________________________________

- M-
MACMILLAN, IAIN


Ur. w Dundee w Szkocji w 1938, zmarł Carnoustie (UK) w 2006. Fotograf, autor słynnej okładki albumu 'Abbey Road'. Został wynajęty tylko do tego projektu, do zrobienia zdjęć przechodzących przez przejście dla pieszych czterech muzyków, tuż koło ich studia. Yoko Ono przedstawiła Iana Johnowi i to on zaprosił fotografa do zrobienia zdjęć na album zespołu. Zdarzenie to miało miejsce o 10 rano 8 sierpnia 1969. Policjanci zostali poproszeni o wstrzymanie ruchu ulicznego na ok. 10 minut. Macmillan w tym czasie balansował na drabinie robiąc zdjęcia (wykonał ich sześć) wg. wcześniejszego, rozrysowanego mu projektu wykonanego przez Paula, który także wybrał te właściwe, wykorzystane na okładce. Więcej o tej sesji zdjęciowej na blogu.



Iain pracował z Johnem i Yoko do 1971 roku. Jego zdjęcia możemy zobaczyć na okładce albumu Lennona 'Live Peace in Toronto' (chmury), na albumie Some Time in New York City (zdjęcia wklejone w 'gazetkę'), także na 'Wedding Album', 'Flies' Yoko Ono, na okładce książki Yoko 'Grapefruit', także na singlu "Happy Xmas (War is Over)".
W 1980 zrobił zdjęcie do okładki album 'Hinge and Bracket at Abbey Road', parodii słynnego wzoru (zdjęcie niżej).


22 lipca 1993 Macmillan jeszcze raz spotkał się z Paulem McCartney'em i to gdzie. Paul potrzebował zdjęcia na okładkę swego albumu 'Paul Is Live'. Efekt widzicie wyżej. Pies to prawdopodobnie potomek słynnej Marthy.


_______________________________________________________

 - W-

WE  LOVE  YOU

Kompozycja spółki Mick Jagger i Keith Richards wydana na singlu w 1967 roku (na drugiej stronie B numer 'Dandelion'). Numer 8 w Wielkiej Brytanii i tylko nr 50 w Ameryce (USA). Za oceanem 'Dandelion' był na stronie A i dotarł do 14 miejsca. Piosenka nagrana w Olympic Studios, z którego korzystali kilka razy Beatlesi. W czasie sesji nagraniowej w studiu pojawili się, zaproszeni tam przez menadżera Stonesów Andrew Loog Oldhama, dwaj liderzy Fab Four. W chórkach więc słyszymy Johna i Paula. Bill Wyman w swojej biografii wydanej w 1990 roku pod tytułem 'Stone Alone' opisuje to tak: Pojechaliśmy do studia Olympic 12 i 13 czerwca 1967 by nagrywać 'We Love You', produkowane przez Oldhama. W lipcu nałożono chórki Lennona i McCartney'a, którzy chcieli wspomóc promocję singla. Dodawano także dodatkowe efekty dźwiękowe, odgłosy zamykanych drzwi więziennych.

Czytaj tutaj: The Beatles and The Stones


WINSTON'S WALK

Jedna z najwcześniejszych kompozycji Johna Lennona, włączona nawet pod koniec lat 50-tych do repertuaru Quarry Men. Jedna z niewielu także kompozycji instrumentalnych w całym życiu Johna Lennona. Tytuł jest wyrazem hołdu do wielkiego przywódcy Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, premiera Winstona Churchilla. Winston to także drugie imię Johna, zawsze wprawiające go w lekki zakłopotanie.





Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz