indeks:
Capitol, ST 2553
wydany:
20 czerwca 1955
producent: George Martin
więcej
szczegółów przy dyskografii brytyjskiej i opisach poszczególnych
piosenek.
Album ogromnie wyczekiwany w USA. Dziewiąty w USA wydany przez Capitol. Amerykanie z wytwórni czekając na nowy materiał zespołu z radością wydali nowego singla zespołu „Paperback Witer/ Rain” o 10 dni wcześniej niż Brytyjczycy, ale już nowy, oryginalny materiał, musieli wydać po brytyjskiej premierze. Zamieszanie z kontrowersyjną okładką Roberta Whitakera z tzw. sesji rzeźniczej opisywałem w ramach HISTORII (Link). Album z taką okładką ukazał się 15 czerwca, ale już 5 dni później na froncie pojawili się znowu „grzeczni” Beatlesi, bez mięsa i białych fartuchów.
Pewne rozczarowanie musiało spotkać tych wszystkich fanów zespołu za oceanem, którzy skonstatowali, że na nowym albumie ponad połowę piosenek już znają z poprzednich singli. Nie mogli też się nie dowiedzieć, że w ojczystym kraju Beatlesi wydali nowy album z premierowymi piosenkami. Na „nowo – starym” albumie amerykańscy fani otrzymali dwie piosenki z singla 'Yesterday'/'Act Naturally', z brytyjskiej wersji 'Revolver' dwie piosenki z ostatniego singla 'Nowhere Man' oraz 'What Goes On' (Amerykanie uwielbiali zabawnego Ringo stąd na stronach B piosenki z nim w roli głównej), 'Drive My Car', 'If I Needed Someone', obie piosenki z singla: 'Drive My Car' / 'We Can Work It Out'. Całość uzupełniały piosenki premierowe z „Revolver': 'I'm Only Sleeping', 'Doctor Robert' i 'And Your Bird Can Sing' zmiksowane w wersji stereo. Pamiętajmy, że dopiero wersje z 2009, zremasterowane albumy 'Help!' oraz 'Rubber Soul' wydano tak jak zostały zmiksowane w 1965 roku. Wcześniej Capitol utworzył wersje stereo z wersji mono z 1966 roku trzech ostatnich piosenek, ponadto miksując je dość specyficznie (inna kompresja ale przede wszystkim pogłosy, jakich brak w oryginałach angielskich.
Jak zwykle amerykańskie wydanie albumu ogromnie zirytowało wszystkich Beatlesów, nie wyłączając George Martina.
Jak zwykle amerykańskie wydanie albumu ogromnie zirytowało wszystkich Beatlesów, nie wyłączając George Martina.
Album pomimo to spędził na liście Billboardu 5 tygodni na czele i zaczął spadać dopiero gdy siedem tygodni później pokazał się upragniony 'Revolver', choć znowu nie w takiej postaci jak na Wyspach. Sprzedał się w ilości miliona sztuk, co przy 6 milionach 'Rubber Soul” było mizernym wynikiem ale wciąż nieosiągalnym dla innych wykonawców.
- Koniecznie przeczytaj: Yesterday and today - 1966 raz jeszcze (3)
___________
Więcej o tym albumie w serii postów 1966 - raz jeszcze, które znajdziesz w zakładce: 1966
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz