100 NAJWSPANIALSZYCH PIOSENEK THE BEATLES (NME '2015) - cz. 1


W marcowym magazynie z 2015 roku ukazało się niezwykle interesujące  zestawienie - myślę, ze nie tylko dla fanów Fab Four -  100 Najwspanialszych piosenek The Beatles New Musical Express. W jaki sposób powstało to zestawienie, kto wybierał? 
W magazynie czytamy:
Jesteś 'Day Tripperem' czy może 'Wild Honey Pie'? Fanem 'Hey Bulldog' czy może 'Hey Jude'? Każdy przecież ma swoją ulubioną piosenkę wszech-czasów The Beatles. Poprosiliśmy o wybranie takiej wiele osobistości ze świata rocka, czego zazdroszczą danej piosence, pod wrażeniem której pozostają najbardziej. Tak powstał TOP100 a wśród wybierających byli tacy muzycy:  Arcade Fire, Johnny Marr, Royal Blood, Alt-J, Matt Bellamy, Jake Bugg, Dylan, Noel and Liam Gallagher, The Killers, St Vincent, The Cribs, Fat White Family, Palma Violets,The Vaccines i jeszcze wielu, wielu innych. 
Dzisiaj pierwsza część zestawienia.
 Wśród wybranych piosenek jest także 'And I Love Her', którą zaznaczono jako ulubiony song Beatlesów Kurta Cobaina, nieżyjącego od dawna lidera Nirvany. Tak więc jest to zestawienie i aktualne, ale uwzględniające dużo wcześniej - jak w tym przypadku - określone, publikowane w mediach wybory.
Uwielbiam wszelakie zestawienia. Wszak mój drugi blog zatytułowałem 'MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW. Listy z piosenkami The Beatles to zawsze jakieś tam ciekawe porównanie, konfrontacja w własnymi wyborami. Poniżej  poznamy ulubione utwory Beatlesów takich muzyków (choć głosowali także dziennikarze, krytycy muzyczni, pisarze, producenci muzyczni, różne VIP-y) jak bracia Gallagherowie (Oasis) czy The Cure Znajdziecie także ulubioną piosenkę Fab4 zmarłego w tym roku Lemmy'ego Kilmistera z Motörhead. No, nieźle Lemmy!  Bob Dylan wybrał 'I Want To Hold Your Hand', a pamiętamy, że w czasie pierwszego spotkania z zespołem w 1964 rocku, słynny amerykański bard był przekonany, że Anglicy w tej piosence śpiewają 'I get high' (jestem na haju), choć tak naprawdę śpiewali 'I can't hide...'
Lista, wybory piosenek, ich kolejność naprawdę Was zaskoczy. W nawiasach przy niektórych piosenkach wymieniłem muzyka, zespół (tych bardziej znanych), który na dany utwór głosowali (ich uzasadnienie znajdzjecie w numerze NME). Linki oczywiście do tych tylko piosenek, które zdążyłem opisać na blogu. Jako ilustrację postu piosenka 'Hello Goodbye', wybrana przezRoberta Smith'a i jego The Cure,  jako najwspanialszy przebój The Beatles, wykonana w studiu z gościnnym udziałem... Jamesa McCartney'a (syna Sir Paula). To ten blondynek przy klawiszach. 

Dominic McGuiness (The Bohicas): Pierwsza z ich piosenek nie wydanych na singlach, w której się zakochałem. Przykład rozwoju muzycznego George'a Harrisona jako twórcy piosenek. No i zabawne to, że w chórkach Lennona i McCartney'a. W piosence brzmią nadal jak rock and rollowy zespół. W owym czasie eksperymentowali z instrumentacją, ale w tej brzmią nadal bardzo rockowo. George używa tutaj świetnych akordów. Myślę, że piosenka powstała w początkach jego fascynacji Indiami. Chociaż w utworze nie ma wcale sitar i tabli, to w końcówce utworu głos McCartney'a dryfuje w stronę New Delhi. Epickie zakończenie. 
 74. Wait (Albert Hammond Jr, The Strokes) 
 75. I've Just Seen The Face
76. I'm So Tired (Will Butler z Arcady Fire)
77. Birthday
78. The Word
79. Glass Onion
80. Yer Blues
81. I Need You
82. You Really Got A Hold On Me
83. Do You Want To Know A Secret
84. And I Love Her (Kurt Cobain, Nirvana)
85. Getting Better
86. Honey Pie
87. A Taste Of Honey
88. Baby It's You (Graham Coxon z The Blur)  
89. Oh! Darling
90. Real Love
91. Hello, Goodbye (The Cure)
92. Like Dreamers Do
93. Dig A Pony
94. I Me Mine  
95. You Know My Name (Look Up The Number) 
96. When I'm Sixty-four  (The Killers)
97. Anna (Go To Him) 

98. Now And Then (Liam Gallgher, Oasis)

Liam Gallagher: Obaj: John Lennon i Paul McCartney są wspaniali. Lubię jednak bardziej numery Lennona, ponieważ wydają mi się bardziej piękne, ale i bardziej szalone. McCartney jest jak Noel, jest bardziej miły. Lennon jest bardziej zakręcony i bardziej to do mnie przemawia. Okres 'Strawberry' był dobrym okresem, choć lubię także ich wczesne nagrania, ale ostatnio słucham ciągle 'Now And Then', to mój faworyt. Głos Johna czyni utwór niepowtarzalnym. To nagranie to jedne z tych demo, które zrobił w Indiach, lub gdzie indziej z George Harrisonem. To w zasadzie demo z Dakota Building, gdzie John je nagrał solo, zmiksowano jej w czasach 'Free As A Bird'. W sumie nie wiem czy znajduje się na 'Anthology' . Uwielbiam jest. Po prostu jest kurewsko piękne.

99. Blue Jay Way
100. Wild Honey Pie (Pixies)
 _______________________

Pierwsza 50-tka: tutaj


___________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES 
 


1 komentarz:

  1. jeden z niewielu zestawień które popieram całym swoim jestestwem zwłaszcza w kwestii dwóch pierwszych miejsc :))

    OdpowiedzUsuń